Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת עבודה – כיצד ניתן לקבל פיצויים ולממש זכויות?

Michael Decker

אריאנה זקס

שירות נעים ואדיב שנעשה ברגישות גדולה. כל התהליך עם ענת לוי לומגיסטרו ועם המשרד היה מהיר וללא דופי. תודה.

האם ידעתם כי תאונת עבודה יכולה להתרחש גם בדרך למקום העבודה או בעת עבודה מהבית? האם ידעתם כי גם עצמאים יכולים לתבוע בגין תאונת עבודה? האם הייתם מודעים לכך שקיימים מספר מסלולים אשר במסגרתם ניתן לתבוע בגין נזק שנגרם במקום העבודה? הנושא של תאונות עבודה התפתח מאוד מבחינה משפטית בשנים האחרונות. לצערנו, עובדים רבים אינם מודעים לכך, והדבר המגביל את יכולתם לממש את זכויותיהם. לאור כך, הכנו עבורכם מסבר מפורט בנושא חשוב זה מפי עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני עבודה ונזיקין.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחומים דיני נזיקין ודיני עבודה. המשרד מספק מענה משפטי מקיף עבור עובדים במגוון סוגיות משפטיות כגון מימוש זכויות עובדים, פיצויים בגין נזקי גוף בעבודה, התעמרות בעבודה, פיצויי פיטורין וכן בהליכים בגין אובדן כושר עבודה מול המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח.

 מספר דברים שאולי לא ידעתם על תאונות עבודה

יש לא מעט דיסאינפורמציה בקרב עובדים לגבי זכויותיהם בכל הנוגע לתאונות עבודה. ההגדרה של תאונת עבודה בחוק הישראלי רחבה יותר ממה שנהוג לחשוב: ״תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי – תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו״. הגדרה רחבה זו לא חלה רק על פגיעה פיזית במקום העבודה, אלא גם כאשר עובדים עושים את דרכם לעבודה או בחזרה ממנה. היא מכסה מקרים כגון החלקה במקום העבודה, תאונת דרכים בדרך לעבודה, פגיעה ממכונה במקום העבודה ועוד. רבים אינם מודעים לכך, אך האמור רלוונטי גם לפגיעה של מעסיק במהלך עבודתו. חשוב לדעת כי יש מספר מסלולים אשר מאפשרים הגשת תביעה בגין תאונת עבודה. להלן נפרט על מסלולים אלה

מסלול 1 – תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי

במקרים של תאונה במקום העבודה, ניתן להגיש בקשה לקבלת דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי. ככלל, בקשות מעין אלה זמינות עד שנה ממועד התרחשות התאונה. במידה ויש צורך לקבוע אחוזי נכות, ניתן להגיש תביעה לאחוזי נכות בתוך 4 שנים (48 חודשים) ממועד התאונה, ורק לאחר ההכרה בכך שמדובר בתאונת עבודה. הליכים אלה עשויים להיות מורכבים, לאור הקושי הכרוך לא פעם בהוכחה כי המקרה מהווה תאונת עבודה. חשוב לדעת כי במקרה של דחיית בקשה לפיצויים מהביטוח הלאומי, ניתן לערער על כך בפני בית הדין לעבודה. מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני עבודה בטרם הגשת תביעה מעין זו.תאונת עבודה – כיצד ניתן לקבל פיצויים ולממש זכויות?

מסלול 2 – תביעה נגד המעסיק

לצד המסלול של הגשת תביעה ביטוחית לפיצויים בגין תאונת עבודה, ניתן לתבוע מעסיקים במקרים בהם הנזק ותאונת העבודה נבעו מרשלנות של המעסיק. מדובר בתביעה נזיקית, אך היא מוגשת בבית הדין לעבודה, לאור קיומם של יחסי עבודה במקרים אלה. לא פעם סכומי הפיצוי שייפסקו בתביעות נגד מעסיקים יגיעו מהפעלת ביטוח מעסיקים אשר מכסה נזקי תאונות עבודה, אם קיים כזה.

מדובר בתביעות מורכבות מבחינה משפטית. הן דורשות להוכיח כי המעסיק לא נהג בזהירות הנדרשת לצורך מניעת סיכונים מסוג הנזק שנגרם. אלא שלא תמיד קיימים כללים ברורים בנוגע לסיכונים האפשריים והדרכים למניעתם. למשל, הנזקים העלולים להיגרם לעובדים במפעל עם מכונות כבדות אינם זהים לאלה העלולים להיגרם במשרד. הדרכים למניעת סיכונים עשויות לכלול הצבת שלטים המזהירים לגבי הסיכונים האפשריים, שימוש באמצעים למניעת החלקה ונפילות, הדרכות בטיחות נדרשות לגבי מקום העבודה והפעלת כלי העבודה. בכל תביעה שתוגש נגד מעסיק בגין תאונת עבודה, בית המשפט יבחן לעומק את המקרה ויכריע האם נעשה כל הנדרש למניעת הפגיעה שנגרמה.

מסלול 3 – תביעה של פוליסת הביטוח הפרטית

לעובדים רבים במשק יש פוליסת ביטוח אשר הוסדרה על-ידי המעסיק או באופן פרטי. פוליסה זו נועדה לכסות נזקים הנגרמים מתאונות האישיות, נכות, אובדן כושר עבודה וכיו״ב. לצד המסלולים של תביעות נגד הביטוח הלאומי והמעסיקים, ניתן במקרים מסוימים להפעיל את הפוליסה הפרטית. תביעות אלה להפעלת פוליסת ביטוח פרטית ניתן להגיש, ככלל, בתוך 3 שנים ממועד התאונה.

אילו פעולות יש לבצע במקרים של תאונת עבודה?

עוד קודם לבחירה במסלול מסוים לצורך קבלת פיצויים, קיימות מספר פעולות אשר יש לבצע בכל מקרה של תאונת עבודה. ראשית, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי מידי ותיעוד של נסיבות המקרה במסגרת הטיפול. ככל שהדבר אפשרי חשוב להסביר את נסיבות האירוע בפני הגורמים הרפואיים ולדאוג כי הדבר יירשם במסמכי סיכום הטיפול. לצד זאת, חשוב לדאוג לתיעוד מיטבי של האירוע, לרבות גביית עדויות של עובדים או אנשים אחרים אשר נכחו במקום. חשוב לדאוג למתן הודעה למעסיק אודות התאונה בסמוך למועד האירוע, ולוודא כי ימולא טופס הודעה על תאונת עבודה על-ידי המעסיק, או מי שהתמנה לכך על-ידו. בנוסף לכל הנ״ל, על מנת לבחור בדרכי הפעולה הנכונים בנסיבות המקרה מבחינה משפטית, חשוב לפנות לעורך דין מומחה לדיני עבודה ונזיקין, לצורך קבלת ייעוץ משפטי.

תאונת עבודה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה ונזיקין

לסיכום, תאונת עבודה מוגדרת בצורה רחבה מבחינה משפטית, וקיימים מספר מסלולים המאפשרים קבלת פיצוי בגינה. חשוב כי עובדים יכירו את הכללים החלים בנושא ויפעלו בהתאם להם. לכל שאלה נוספת או צורך בסיוע בנושא, עורך דין מומחה לדיני עבודה ונזיקין ממשרדנו ישמח לתת לכם מענה מקיף ומקצועי. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top