Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שכירת דירה בישראל – שאלות ותשובות

Alex Brosh

רמי חלבי

משרד עורכי דין רצינים ביותר . אנשים מקצועים נותנים השירות הכי טוב ללקוח . מנסיון שלי איתם בעינים עצומות הכי טובים שיש אפשר לסמוך עליהם תמיד . אני מעיד שקיבלתי שירות נהדר שירות מקצועי ואמין מצוות העורכי דין במשרד . ממליץ ביותר

למה צריך לשים לב בשכירת דירה?

עומדים לשכור דירה? שלחו לכם חוזה ארוך של שכירת דירה ואתם לא מבינים מה כתוב בו? לא מבינים מה ההבדל בין שטר חוב לערבות? במאמר זה נפרט את הנקודות החשובות שאליהם צריך לשים לב בטרם חותמים על הסכם שכירות של בית או דירה או נכס מסחרי.

גובה שכר הדירה:

לפני שחותמים על הסכם שכירות, יש לוודא כי המחיר המבוקש תואם את שוויו בשוק, כדי לדעת זאת יש לקחת בחשבון את מיקום הדירה (בסמוך למקום מרכזי, בתי ספר, מסעדות וכד'ו), הקומה בה היא נמצאת (האם יש מעלית בבניין והאם היא מעלית שבת), האם הדירה משופצת. כמו כן כדי לעשות השוואה של מחירים לדירות אחרות באותה שכונה עם נתונים זהים.

שכירת דירה

אופן תשלום שכר דירה על ידי השוכר/ת:

לפעמים בעלי דירות מבקשים כי התשלום עבור שכירת דירה תמורת החודש הראשון והחודש האחרון להסכם ישולם בעת חתימה על ההסכם, זהו דבר נפוץ הנועד להבטיח לבעל הדירה כי השוכר לא יעזוב את הדירה מבלי הסדר.

לעתים גם מבקשים כי תשלום שכ"ד יהיה בהתאם לתקופות מסוימות (פעם  חודש, כל ארבע חודשים, פעם בשנה) יש לוודא כי השיטה המבוקשת מתאימה ליכולת התשלום שלכם שכן אחרת יהיה מדובר על הפרת הסכם העלול להביא לפינוי הדירה (ראו מאמר שלנו בעניין פינוי דירה).

שיטת התשלום צריכה להיות מתואמת מראש, אבל ניתן לומר כי ישנם שני שיטות נפוצות, הראשונה ע"י מתן שקים דחויים מראש, השנייה ע"י ביצוע הוראת קבע לחשבונו של בעל הדירה.

מסים ותשלומים שוטפים:

בניגוד לנהוג בארה"ב, בישראל החובה לתשלום ארנונה הוא על מי שמתגורר בדירה – חשוב לדעת כי ישנם שוכרים אשר זכאים להנחות בתשלום הארנונה בשל היותם חיילים, נכים, סטודנטים וכד' הדבר יכול לחסוך מאות שקלים בכל חודש.

לרוב נהוג כי השוכר הוא זה אשר משלם את התשלומים השוטפים הנובעים ישירות מהשימוש בבית כגון חשבונות החשמל, גז, מים וועד הבית וכדו'.

חשוב לוודא בהסכם כי אתם לא מחויבים במיסים נוספים כמו היטלי השבחה, תשלומים לוועד הבית שאינם קשורים בשימוש השוטף של הנכס ( למשל, תיקון צינור שהתפוצץ בבניין, צביעת חדר המדרגות).

ערבויות מקובלות – שכירת דירה

ישנם מספר סוגים של ערבויות הנהוגות בשוק, בכל האמור לנושא שכירת דירה.

  1. ערבות בנקאית– קובעת כי הבנק ישלם לבעל הדירה את הסכום הרשום בשטר הערבות. חשוב לשים לב כי במידה ומדובר בערבות אוטונומית, ניתן לפרוע את הערבות מבלי שבעל הדירה יצטרך להוכיח כי הדייר הפר את הסכם השכירות, יתרה מזאת, בעל הדירה גם לא חייב להודיע לדייר כי הוא מתכוון לממש את הערבות הבנקאית. על פי רוב, ערבות בנקאית עומדת על שכר דירה של שלושה חודשים
  2. שטר חוב– מאפשר לבעל הדירה לממשו בהוצאה לפועל, ללא הגשת תביעה. במידה ועל שטר הביטחון חתומים  ערבים, בעל הבית רשאי לפעול גם כנגדם.
  3. ערבות צד ג'– למעשה מכניס את החתומים על כתב הערבות לתוך נעלי השוכר, כלומר הערבים מתחייבים לעמוד בכל תנאי ההסכם כאילו הם אלו שחתומים על ההסכם עצמו.

הסכמים בעל-פה:

בכדי למנוע כאב ראש ועגמת נפש, מומלץ מאוד להסדיר כמה שיותר פרטים במסגרת הסכם השכירות – חשוב לדעת כי הסכמות בעל פה הנן כמעת חסרות משמעות משפטית, ולכן בטרם מתקשרים בחוזה אשר מעגן שכירת דירה, מומלץ לפנות לעורך דין אשר ינסח או יקרא הסכם שכירות מוכן על מנת לבדוק אם ישנם סעיפים בעייתיים. זכרו- חוזים שנערכו בקפידה מונעים בעיות משפטיות בעתיד. שכירת דירה עלול להתבצע בחופזה וללא מחשבה מספקת, אולם מומלץ להתייעץ מראש עם עורך דין מומחה לתחום, על מנת לקבל ייעוץ משפטי.

צרו קשר עם משרדנו למידע אודות שכירה דירה / חוזי שכירות וייעוץ משפטי בנושא:

שכירת דירה

 : 03-3724722

        : 053-7471900

   : [email protected].il

צרו קשר

Scroll To Top