Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שכחת ילדים ברכב (כגון הסעת ילדים לגנים או לבתי הספר) – באילו מקרים ניתן לתבוע פיצויים?

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

מורן חן הראל, עורכת דין מגשרת ומטפלת

עורך דין יהושוע אדיב נעים ומקצועי מאד! ממליצה מאד

מתי וכיצד ניתן לתבוע פיצויים בגין מקרים טראגיים של שכחת ילדים ברכב? במקרים של שכחת ילדים ברכב כגון הסעת ילדים לגנים או בתי הספר, ובנסיבות דומות נוספות, הדבר עשוי להקים עילה לתביעת פיצויים נגד הנהגים הפוגעים. עמדת בית המשפט העליון היא כי אין להכיר במקרים מעין אלה בתור תאונות דרכים. אך למרות זאת, קיימים תקדימים משפטיים למקרים בהם נפסקו פיצויים בסך מיליוני שקלים להורים בגין מוות או נזקים שאירעו לילדיהם עקב שכחת ילדים ברכב.

שכחת ילדים ברכב

שכחת ילדים ברכב הפכה לעבירה נפוצה – מה ניתן לעשות בנדון?

תופעה קשה ביותר אשר למרבה הצער הפכה לנפוצה ונמצאת בסדר היום הציבורי בעשור האחרון היא התופעה של שכחת ילדים ברכב. בישראל, כמדינה שבה מזג האוויר חם ברוב ימות השנה, קיים סיכון מיוחד לילדים שנותרים ברכב לבדם, שכן הרכב מתחמם במהירות והדבר עלול לסכן אותם בהתייבשות ואובדן חמצן. בשנים האחרונות אירעו מספר מקרים מחרידים של מוות או נזק גוף קשה ביותר לילדים שנשכחו ברכב המשפחתי, וכן מקרים של שכחת ילדים בהסעה. העלאת הנושא לסדר היום, העמדה לדין פלילי של הגורמים למקרים אלה והכנסת פיתוחים טכנולוגיים חשובים (כגון מערכות למניעת שכחת ילדים ברכב) עזרה לצמצום המקרים של שכחת ילדים ברכב. ועם זאת, לצערנו התופעה עדיין מתרחשת לא פעם.

כהורים, אנו פועלים ככל יכולתנו לשם שמירה על ילדינו, אך אין באפשרות רובנו להיות שם עבורם 24/7. אחד החששות הגדולים שלנו כהורים הוא מפני מצבים בהם ייגרם נזק לילדינו בדרכם לגן או לבית הספר, וכן בדרכם חזרה הביתה. למרבה הצער, בשנים האחרונות אירעו מספר מקרים בהם ילדים נשכחו בהסעות לגנים או לבית הספר. ניתן ורצוי לנקוט בצעדים מונעים לשם הימנעות התרחשותה של התופעה (עליהם נרחיב להלן). אך מעבר לכך, חשוב שהורים יידעו כי מלבד עבירה פלילית הגוררת העמדה לדין, קיימת אפשרות להגיש תביעות פיצויים אזרחיות נגד הגורמים הנושאים באחריות לשכחת ילדיהם ברכב. להלן נסביר על כך בהרחבה.

באילו אמצעי זהירות ניתן לנקוט כדי להתמודד עם התופעה?

קיימים צעדי מנע אשר חשוב כי הורים ונהגי הסעות ינקטו בהם, על מנת למנוע התרחשות של התופעה בפועל. בכלל זה, חשוב שהורים ידברו עם ילדיהם ויחדדו עבורם את החשיבות של ירידה מרכב ההסעה בזמן, ואף שמירה על קשר עין עם הנהגים. הדבר אולי נשמע טריוויאלי, אך בפועל לא תמיד מתקיים שיח עם הילדים על הנושא בפועל. כך גם חשוב כי לגבי ילדים גדולים יותר, המחזיקים בטלפון סלולרי, הורים יסגלו אצל ילדיהם הרגל של עדכון בדבר הגעה ליעד וירידה בטוחה מן ההסעה.

מצד נהגי הסעות, חשוב לא להשאיר ילדים ברכב לבד, אף לא למספר רגעים וגם לא עם חלונות פתוחים ברכב. כך גם בעת שהרכבים חונים לפני עליית הילדים לרכב, חשוב לנעול את הרכב לשם מניעת כניסת ילדים אליו. באופן כללי, חשוב כי הן הורים והן נהגי הסעות יסגלו לעצמם הרגלים לצורך מניעת מקרים של שכחת ילדים ברכב, כגון רישום תזכורת בטלפון הנייד, שליחת הודעה או שימוש במערכות הזמינות בשוק כיום למניעת שכחת ילדים. כאמור, כל הנ״ל עשויים להישמע עבור הורים רבים ונהגי הסעות כאמצעי זהירות מובנים מאליהם, אך מדובר בצעדים שהוכחו כבר כמצילי חיים ממש.

למה בית המשפט העליון קבע כי שכחת ילדים ברכב אינה תאונת דרכים המזכה בפיצויים?

עולה השאלה, מה ניתן לעשות במקרים הכואבים בהם מתרחשת בפועל שכחת ילדים ברכבים כגון רכבי הסעות. על פניו, ניתן היה להניח כי הדבר מהווה תאונת דרכים המקימה עילה לתביעת פיצויים. זאת משום שהנזק שנגרם לילדים מתרחש בתוך כלי רכב. ואולם, בפסק דין של בית המשפט העליון משנת 2012 (בתיק שמספרו רע״א 3762/11) קבע בית המשפט העליון כי למרבה הצער, לא ניתן להכיר במקרים של שכחת ילדים בהסעה כתאונות דרכים. הסיבה לכך היא כי הדבר אינו מהווה שימוש ברכב מנועי, לפי הגדרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. קביעה זו ניתנה לגבי מקרה קשה במיוחד של שכחת ילדה שהייתה בדרכה ליומה השני בכיתה א׳ בהסעה במשך מעל 9 שעות, מקרה אשר הסתיים במותה של הילדה.

בית המשפט העליון חזר לאחרונה על הכרעה זו בפסק דין משנת 2022 (בתיק שמספרו ע״א 2726/20). במקרה זה פעוטה בת 3 נשכחה ברכב הסעה לגן הילדים שאליו התלוותה סייעת מהגן, כאשר הן נהג ההסעה והן הסייעת לא הבחינו בכך שהפעוטה לא ירדה מן ההסעה עם הגעת הרכב לגן הילדים. הרכב המשיך בנסיעה והועמד בחניה במקום חשוף לשמש, באופן שגרם למותה הטראגי של הפעוטה. בית המשפט קבע כי על אף הנסיבות המצערות, מאחר שמות הילדה נגרם בעת שהרכב הועמד בחניה, שעות לאחר הדממת המנוע, לא ניתן לראות בכך כ״שימוש ברכב מנועי״ על פי החוק, באופן שמונע מלהכיר במקרה כתאונת דרכים. ואולם, כפי שנסביר מטה, אין פירוש הדבר כי נחסמת הדרך בפני הורים שילדיהם נשכחו ברכב מלתבוע פיצויים על פי עילות תביעה חלופיות.

כיצד ומתי בכל זאת ניתן לתבוע פיצויים בגין שכחת ילדים ברכב?

יש לציין כי באותו מקרה משנת 2022 אשר ציינו לעיל, בית המשפט פסק פיצויים בגין מות המנוחה, בסך של כ-2,165,000 ש״ח. זאת על אף שלא התקבלה הטענה כי מדובר בתאונת דרכים. בית המשפט קבע כי מדובר במקרה מובהק של התרשלות הן מצד נהג הרכב והן מצד הסייעת שהתלוותה לרכב. בית המשפט פסק פיצויים הן עבור השנים האבודות של הפעוטה שהלכה לעולמה, הוצאות קבורה ומצבה וכן בגין הכאב והסבל הבלתי יתואר שסבלה המנוחה באירוע הטראגי. מקרה זה ממחיש את נכונות בית המשפט לפסוק פיצויים מרתיעים במיוחד במקרים קשים אלה, ויש להעריך כי קביעה דומה הייתה ניתנת גם במקרים בהם שכחת הילדים הייתה מסתיימת בנזקי גוף אך לא במוות.

שכחת ילדים ברכב – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ותביעות פיצויים אזרחיות

במאמר זה הסברנו על דרכים למניעת שכחת ילדים ברכבי הסעה, וכן על הדרכים המשפטיות לתבוע פיצויים בגין נזקים ומקרים טראגיים של שכחת ילדים בפועל. אם יש לכם כל שאלה נוספת או צורך בייעוץ או בסיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו, בירושלים ובתל אביב, המתמחה בדיני נזיקין ובתביעות פיצויים בכל הערכאות המשפטיות, וכן מול חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top