Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הוצאת רישיון נשק בקרב ערביי ישראל (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

דנה פלד

יהושוע מיקצועי , מטפל ללא דיחוי ואדיב . תודה רבה על הטיפול!

באילו מקרים תתאפשר הוצאת רישיון נשק עבור ערביי ישראל? באופן עקרוני, הוצאת רישיון נשק אפשרית עבור כלל אזרחי ישראל, לרבות ערביי ישראל. הדבר מצריך עמידה בקריטריונים שונים, כאשר ניתן יתרון למשרתי קבע או עבר בגופים ביטחוניים (כגון משטרת ישראל) או שירותי ההצלה. ואולם, גם מי שאינם משתייכים לגופים אלה עשויים להיות זכאים לרישיון נשק במקרים פרטניים. מומלץ להיעזר בעורך דין העוסק בתחום רישוי הנשק לשם הגשת הבקשה בצורה נכונה, באופן שימקסם את סיכוייה.

בימים אלה, המתיחות הביטחונית גורמת לאזרחים מודאגים לבחון את זכאותם לשאת נשק פרטי ברישיון, באופן שיאפשר להם להגן על עצמם במידת הצורך. בין אזרחים אלה נכללים, מטבע הדברים, גם אזרחים מהמגזר הערבי, הדואגים לשלומם האישי ולשלום משפחתם. במאמר זה חשוב לנו לנפץ מיתוס שגוי אך רווח למדי, לפיו ערביי ישראל אינם זכאים לקבלת רישיון נשק. הדבר אינו נכון, שעה שלא מעט מנושאי הנשק ברישיון בישראל הם בני המגזר הערבי. מהם התנאים המאפשרים זאת? על כך יסביר במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו, המתמחה בתחום רישוי הנשק בישראל.

הוצאת רישיון נשק בקרב ערביי ישראל (מידע משפטי)

רישיון נשק בישראל – הסבר כללי

שנת 2022 תיזכר כשנה שבה נשברו שיאים חדשים בבקשות שהוגשו לקבלת רישיון נשק. זאת על רקע המתיחות הביטחונית הגוברת. בין האזרחים המעוניינים בקבלת רישיון נשק נכללים גם רבים מערביי ישראל, כמו גם ממגזרים נוספים, ובהם המגזר הבדואי, המגזר הדרוזי והמגזר הצ׳רקסי. תנאי הסף לקבלת רישיון נשק מורכבים ורבים אינם מבינים אותם במלואם. בקרב המשתייכים למגזרים הנ״ל, ובעיקר בקרב ערביי ישראל, חוסר הוודאות רב עוד יותר. רבים מאזרחי ישראל הערבים לא ביצעו שירות צבאי או לאומי, המהווים קריטריון שאמנם אינו הכרחי לקבלת רישיון נשק, אך כזה המהווה יתרון משמעותי למבקשים.

חשוב לדעת כי הכללים והתנאים הכתובים בנושא אינם מונעים מכל אזרחי ישראל או תושבי קבע במשך 3 שנים לפחות את האפשרות להגיש בקשה לרישיון נשק פרטי. כלומר, אזרחי ישראל הערבים יכולים בהחלט להיות זכאים לרישיון נשק במקרים רבים. ואולם, חשוב מאוד להכיר את הדרישות המשפטיות בנושא לעומק. הסתייעות בעורך דין מומחה ומנוסה בתחום רישוי הנשק והמשפט האזרחי בהחלט תוכל לתרום לכך שהבקשה תוגש באופן העונה על דרישות האגף לרישוי כלי ירייה לעניין נוסח הבקשה והמסמכים הנדרשים במסגרתה, ובכך למקסם את סיכויי הבקשה.

מה התנאים לקבלת רישיון נשק?

בקשה לרישיון נשק מוגשת לאגף לרישוי כלי ירייה במשרד הביטחון. ניתן להגיש את הבקשה באופן עצמאי, או באמצעות עורך דין מייצג. הדרישות במסגרת הבקשה מתחלקות לתנאי סף ולתבחינים נוספים אשר יש לעמוד באחד או יותר מהם. מבחינת תנאי הסף, על המבקשים או המבקשות להיות אזרחים או תושבי קבע בישראל לפחות 3 שנים לפני מועד הגשת הבקשה, השולטים בשפה העברית. גיל הסף להגשת הבקשה הוא 27, או 21 במידה והמבקשים עברו שירות צבאי או שירות לאומי. בנוסף לתנאי סף אלה, תיבחן כשירות לנשיאת נשק על-ידי משטרת ישראל ומשרד הבריאות.

במקביל לעמידה בכל הנ״ל, על המבקשים והמבקשות לעמוד באחד או יותר מבין התבחינים הנכללים ברשימה שנקבעה על-ידי המשרד לביטחון פנים. הרשימה כוללת, בין היתר, שירות בכוחות הביטחון, באופן פעיל או בעבר. בכלל זה, נדרשת דרגת סף או תקופת מינימום של שירות למשרתי משטרת ישראל בעבר. תבחין נוסף וחלופי הוא עבודה או התנדבות במשך שנה לפחות בגופי הצלה מוכרים (מכבי אש, איחוד הצלה, זק״א וכיו״ב). קיימים תבחינים נוספים, וככלל עמידה באחד או יותר מהם תידרש לצורך קבלת רישיון נשק.

באילו מקרים ערביי ישראל עשויים להיות זכאים לקבלת רישיון נשק?

כפי שצוין לעיל, מי ששירתו או משרתים בשירות ביטחון או עובדים בגופי הצלה, עשויים לעמוד בתבחינים הנדרשים ולהיות זכאים לעבור את ההכשרות הנדרשות לשם קבלת הרישיון. רבים מהמשרתים והמתנדבים בגופים הנ״ל משתייכים למגזר הערבי, ועשויים להיות זכאים לרישיון נשק בהתאם. עולה השאלה – מה לגבי מי שלא שירתו או משרתים בגופים אלה? במקרים אלה קיימת אפשרות נוספת, והיא קבלת המלצה פרטנית ממשטרת ישראל. ההמלצה מהווה קריטריון נפרד המאפשר לרבים נוספים להגיש בקשה לרישיון נשק, גם אם לא שירתו בגופים ביטחוניים או בשירותי ההצלה. קבלת ההמלצה תלויה בגורמים שונים, ועל מנת להשיגה מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין מנוסה ובקיא בתחום רישוי הנשק.

הוצאת רישיון נשק בקרב ערביי ישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה בתחום רישוי הנשק והמשפט האזרחי

כפי שהראינו לעיל, רבים מקרב ערביי ישראל עשויים להיות זכאים לקבלת רישיון נשק, ואין זה נכון כי אפשרות זו לא קיימת עבורם. אם יש לכם צורך בכל סיוע פרטני בנושא, תוכלו לפנות אלינו, ועורך דין מומחה בתחום רישוי הנשק ממשרדנו ישמח לעזור. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מייצג באופן שוטף לקוחות בבקשות לקבלת רישיון נשק, בפני כל הרשויות והערכאות המשפטיות. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין במשרדנו.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top