Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קבלת אזרחות גרמנית לנרדפי המשטר הנאצי

Michael Decker
Michael Decker

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

כל מאמרי המשרד בתחום הדרכון הגרמני

בחודש מאי של שנת 2020 הרחיב בית הדין הפדראלי בגרמניה את מעגל הזכאים לקבל האזרחות – בהתאם לתקנות חדשות לחוק הלאום הגרמני. התקנות מקלות את תנאי קבלת האזרחות עבור נרדפי השלטון הנאצי וצאצאיהם, וכמו-כן לא מחייבות אותם לגור מספר שנים בגרמניה על מנת לקבל את האזרחות. יחד עם זאת, מבחני השפה שידרשו לעבור נחשבים פשוטים יותר דרך תהליך זה כמו גם מבחן התרבות המקומי.

למשרדי עורכי דין הגירה שלנו שבתל אביב וירושלים ניסיון רב שנים במחקר גנאלוגי ובאיתור מסמכים של משפחות יהודיות אשר נאלצו לברוח מאירופה בשנות שלטון הרייך השלישי. מומחינו יוכלו לעזור לכם להגיש בקשה לרשויות הגרמניות באופן יעיל, מקצועי ומסור בעזרת הבנה מקיפה בחוק הגרמני. בנוסף, משרדנו מתמחים גם בהוצאת דרכון אוסטרי לצאצאים של אזרחי אוסטריה שעזבו את שטחה בין שנת 1933 לשנת 1955.

 קבלת אזרחות גרמנית לנרדפי המשטר הנאצי

חוק הלאום הגרמני הולך ונבנה מחדש בשנים האחרונות ומרחיב את התנאים עבור נרדפי המשטר הנאצי וצאצאיהם. יחד עם התקנות שפורסמו בשנה שעברה, גם בחודש יוני השנה פרסם הפרלמנט הגרמני כי בכוונתו לחוקק תקנות נוספות בחודשים הקרובים. התקנות אמורות להקל על הקריטריונים השונים, אשר עומדים כתנאי סף עבור מיליוני זכאים ברחבי העולם.

אז מי בעצם זכאי לאזרחות?
ההוראות החדשות תחולנה על נרדפי השלטון הנאצי אשר אזרחותם הגרמנית נלקחה מהם על רקע דת, גזע או פוליטיקה בין התאריכים 30.1.1933 – עליית המפלגה הנאצית לשלטון, ועד ל-8.5.1945. בניגוד ל"חוק השבות" האוסטרי אשר מאפשר קבלת אזרחות גם עבור מי שנותר בשטח אוסטריה, במחנה פליטים או במעמד אחר עד לשנת 1955, החוק הגרמני מגביל את הזכאות למי שעזבו את גרמניה עד לניצחון בעלות הברית באירופה.

יחד עם נרדפי המשטר הנאצי שבהם מכיר החוק החדש, גם ילדים, נכדים ונינים של קורבנות הרדיפה זכאים להגיש בקשה בהתאם לתקנון. זאת גם במידה ובעל האזרחות המקורי אינו בחיים. מאחר ועל פי הדין הגרמני האזרחות עוברת בירושה לפי "דין הדם".

המתאזרחים החדשים לא יצטרכו לוותר על אזרחותם הנוכחית. החוק נוגע גם עבור יהודים שהיו תושבי גרמניה בשנות ה-30, אך בגלל חוקים מפלים נמנע מהם לקבל אזרחות גרמנית. בנוסף, ניתן לדלג דור בכדי להגיש בקשה לקבלת האזרחות. זאת אומרת, היה ונכד מעוניין להתאזרח, יוכל לממש את זכויותיו מבלי לאזרח תחילה את אחד ההורים או הסבים.

קבלת אזרחות גרמנית לנרדפי המשטר הנאצי

שינויים נוספים בחוק הגרמני – אילו תקנות השתנו בשנת 2020?

  1. כל צאצא שנולד במסגרת נישואין קודם לתאריך ה- 1.4.1953, יכול היה להגיש בקשה רק במידה ואביו היה אזרח גרמני בעבר. במילים אחרות, האזרחות הורשה דרך האב בלבד. אולם, כיום גם צאצאים לאשה בעלת אזרחות גרמנית לשעבר יהיו רשאים לעתור עבור האזרחות.
  2. כל צאצא שנולד לאב בעל אזרחות גרמנית במסגרת נישואין בין השנים 1914-1963, יכול להשיג את האזרחות כדין.
  3. במסגרת תיקון האפליה המגדרית – החל מחודש ינואר 1975, כל צאצא אשר נולד במסגרת נישואין יוכל לקבל את האזרחות הגרמנית אם לפחות אחד מההורים נושא בה.
  4. היה וצאצא נולד מחוץ לנישואין לאם בעלת אזרחות גרמנית יוכר כזכאי. כך גם לגבי צאצא לאב גרמני במידה ונולד לאחר שנת 1993.

האם אפשרי לקבל אזרחות גרמנית בהתבסס על שהות בגרמניה?

במידה ואבותיכם לא היו בין נרדפי המשטר הנאצי בשנות ה-30, עדיין תוכלו לקבל דרכון גרמני ואזרחות גרמנית על בסיס שהות ממושכת בגרמניה, לאחר קבלת אשרת תושב ארעי ותושבות קבע.

בכדי לעבור הליך התאזרחות כדין בגרמניה יש לשהות בה לפחות במשך 8 שנים. על השהות להיות כמובן חוקית ובנוסף לכך, תתבקשו להראות יכולות פיננסיות, כמו גם לדעת לדבר גרמנית ולהכיר את התרבות המקומית. אולם, בעלי קשר ישיר לאדם שסבל/ה בגרמניה הנאצית לא נדרשים לעבור את הפרוצדורה הנ"ל ואינם אפילו נדרשים להגיע פיזית לגרמניה במהלך תהליך ההתאזרחות.

על רגל אחת – רקע היסטורי של יהודי גרמניה

יהדות גרמניה במאה ה-20 נחשבה למשגשגת ביותר באירופה. יהודיה עשו חייל ברוב המישורים הכלכליים וגם התורניים. זאת הסיבה שהיישוב בה היה הגדול ביותר במערב אירופה, עם 525 אלף איש בשנת 1933 – ערב עליית המפלגה הנאצית לשלטון.

עם זאת, עקב חוקי הגזע המפלים והאיסורים הנוראים שחוקקו הרשויות נגדם, למעלה מ-300 אלף החליטו לעזוב לארצות-הברית, בריטניה, קנדה ועוד. בשנת 1939 – ערב מלחמת העולם השנייה, הוערך מספר היהודים במדינה בכ-214 אלף בסך הכל. כיום רוב, צאצאיהם (כל מי שאבותיו עזבו החל מינואר 1933) זכאים לקבל דרכון גרמני ומשרדנו מסייע בכך.

צרו קשר – קבלת דרכון גרמני אירופי לצאצאים של ניצולי שואה

הוצאת דרכון גרמני לצאצאי ניצולי שואה ו/או קורבנות המשטר הנאצי עושים במשרד בעל מוניטין של שנים בתחום ההגירה. לאחר שנים רבות של התעסקות בשלל הדרכונים האירופים, משרדנו פיתח שיטה מיוחדת לסיווג זכאים ויעילות קבלת דרכון גרמני ללא סחבת וביורוקרטיה מיותרת. אנו נשמח לעזור להשיג את המסמכים הדרושים באירופה, לתרגם מסמכים שהונפקו בישראל לגרמנית, וללוות אתכם עד לקבלת תעודת ההתאזרחות הגרמנית. לפרטים נוספים צרו עמנו קשר ונשמח לעזור גם לכם בהליך קבלת אזרחות גרמנית לנרדפי המשטר הנאצי.

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top