Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פלת"ד – פיצויים לנפגעי תאונות דרכים

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

אריאנה זקס

שירות נעים ואדיב שנעשה ברגישות גדולה. כל התהליך עם ענת לוי לומגיסטרו ועם המשרד היה מהיר וללא דופי. תודה.

כמעט כל אדם בעולם נמצא כל יום בפני סכנה פוטנציאלית להיפגע בתאונת דרכים. מה נחשבת תאונת דרכים? מה הדין בישראל? את מי תובעים ובאיזה מצב? מה החוק אומר לגבי פיצויים לנפגעי תאונות דרכים?

במאמר זה עורכת דין לדיני נזיקין תסקור בצורה רחבה וכללית את החוקים הרלוונטיים והאפשרויות העומדות בפני נפגע תאונת דרכים.

מהי ההגדרה החוקית של תאונת דרכים?

בהגדרות לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 – אירוע בו אדם ניזוק גופנית כתוצאה משימוש שלו או של אדם אחר ברכב אשר נעשה בו שימוש למטרות תחבורה.

מה נחשב "שימוש" ברכב על פי החוק?

נסיעה ברכב, כניסה אליו או ירידה ממנו, החנייתו, התדרדרות הרכב, גרירת או דחיפת הרכב, התפוצצות או התלקחות שלו, החניית רכב במקום אסור ועוד.

מהי ההגדרה החוקית של כלי רכב?

סעיף 1 לחוק הפלת"ד מפרט ומונה תנאיו של "רכב" או "רכב מנועי":

"רכב הנע בכוח מיכני על פני הקרקע ועיקר יעודו לשמש לתחבורה יבשתית"

ההגדרה בחוק כוללת בין היתר: רכבת, טרקטור, "מכונה ניידת" הכשירה לנוע בכביש ורכב הנגרר או נתמך על ידי רכב מנועי.

מי נחשב נפגע בתאונת דרכים?

אדם אשר ניזוק/נפגע בתאונת דרכים, כאשר הפוגע לא התכוון לפגוע בו, בין אם מדובר בנהג, נוסע או הולך רגל.

חשוב: במצבים מסוימים נפגע בתאונת דרכים יחשב ככזה אף אם הוא אשם חלקית בתאונה. פלת"ד - פיצויים לנפגעי תאונות דרכים

מה נחשב כנזק?

מלבד המובן מאליו – פגיעה גופנית, מחלה שנגרמה כתוצאה מהתאונה או אובדן חיים – נזק ייחשב גם כפגיעה נפשית או שכלית ואפילו פגיעה בהתקן המשמש לתפקוד של אחד מאיברי הגוף.

מי אחראי במקרה של פגיעה?

במקרה של פגיעה כהגדרתה ע"פ חוק הפלת"ד האחריות הנזיקית לפצות את הנפגע היא על הפוגע. על פי סעיף 2(א) לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], תש"ל-1970, על כל בעל רכב לבטח את רכבו בביטוח חובה. משמע;  במקרה של פגיעה יש לתבוע את חברת הביטוח של הפוגע.

קרן "קרנית" לנפגעי תאונות דרכים

באילו מקרים בעצם לא ניתן לתבוע את חברת הביטוח? מה יכול הנפגע לעשות במקרה כזה?

בין היתר, מדובר במקרים בהם הרכב לא בוטח כחוק, או מקרים בהם נעשה ברכב שימוש אסור, או במצב בו לא ידוע מיהו הרכב הפוגע (תאונות "פגע וברח"), ועוד מקרים המנויים בחוק.

על מנת לדאוג בדיוק למצבים אלו, בהתאם להוראת החוק (סעיף 10 לחוק הפלת"ד) הוקמה קרן מיוחדת בשם: "קרנית".

מטרת הקרן היא לפצות את הנפגע במצבים הנמנים לעיל – מצבים בהם לא ניתן לתבוע את חברת הביטוח של הנהג הפוגע. יתרה מכך, יתכנו מקרים בהם הנפגע אינו זכאי לפיצוי בשל אחת העילות שהוזכרו בחוק, ו"התלויים" בו (לרוב אלו בני משפחתו) יהיו זכאים לתבוע פיצויים מהקרן.

חשוב: נוסף על האמור לעיל, "קרנית" אחראית לפצות ישראלי או תייר חוץ שנפגעו בשטחים הרשומים בדין תחת אחריותה של "הרשות הפלסטינית". סכומי הפיצויים יהיו זהים לסכום הפיצויים לו היה זכאי אדם אשר נפגע בשטח "תחולת הפוליסה" (סעיף 12(ד) לחוק הפלת"ד).

על מי לא חלות הוראות חוק הפלת"ד?

הוראות חוק הפלת"ד אינן חלות במקרים מסוימים, בין השאר: במקרה בו אדם גרם לתאונה במתכוון, אדם שהשתמש או נעזר ברכב לשם ביצוע פשע, אדם שהשתמש ברכב ללא רשות או ללא ביטוח או ללא רישיון מתאים (אלא אם כן הרישיון פקע כי לא שילם אגרה) ועוד.

מה עושים במקרה של פגיעה כתוצאה מתאונת דרכים?

  1. יש לקחת את פרטי הנהג הפוגע וחברת הביטוח בו הוא מבוטח.

(ניתן ומומלץ לצלם את הפגיעה, מיקומה, ובמידת האפשר להשיג תצלומים נוספים.)

  1. חשוב לזכור ולהגיש תלונה במשטרה גם אם לא נכחה במקום האירוע.
  2. לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי – יש לעשות כן גם אם לא ניכרת פגיעה גופנית חיצונית וגם אם אין תחושת כאב פיזי. בפנייה הראשונית יש לציין את הפגיעה, מיקומה וכל התחושות הנלוות לה. כמובן שיש לציין את המקרה ולקשר בין המקרה לפגיעה. כמו כן, לוודא כי כל הנאמר נרשם ותועד בסיכום הרפואי.
  3. במידת הצורך, יש לפנות לפסיכולוג או לפסיכיאטר – במקרים בהם נראה כי הפגיעה או האירוע גורם לחרדות, פחדים או "פלאשבקים" שנגרמו כתוצאה מהתאונה.
  4. מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום, זאת על מנת לקבל את התמונה המלאה להמשך ההליכים, לקבל הכוונה ראויה ובמידת הצורך לתבוע פיצויים מהגוף שיימצא אחראי לנזק הנגרם עקב הפגיעה.
  • כבכל מקרה נזיקי, יש לשמור כל מסמך, צילום וקבלה של הוצאה כספית אשר יצאה בעקבות התאונה. לוודא תיעוד של כל ביקור רפואי, תלונה משטרתית או חוות דעת הרלוונטית לאירוע.
  • מאמר זה אינו מהווה חלופה לייעוץ משפטי או רפואי לפגיעה או נזק הנגרם בעקבות תאונת דרכים.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לנושאי נזיקין ופלת"ד

משרד עורכי הדין שלנו מסייע לנפגעי תאונות דרכים ותאונות אחרות לקבל את הפיצויים המגיעים להם. צרו קשר על מנת לקבוע שיחת ייעוץ עם עורך דין במשרדנו בתל אביב או בירושלים

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top