Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

סיגל וקס

ממליצה בחום על שירותי המשרד. פנינו לעזרה בתרגום מסמכים רשמיים וחתימה נוטריונית וקיבלנו מענה מהיר, אדיב ומקצועי משפחה קישור. תודה!!

לא פעם פוסקים בתי המשפט בישראל פיצויים גבוהים בגין רשלנות רפואית בלידה. פיצויים אלה עשויים להינתן לא רק לצורך כיסוי הוצאות רפואיות בגין נזקים פיזיים שנגרמו לעובר או לאם, אלא גם נזקים נפשיים שנגרמו להורים בעקבות האירועים שחוו. מעבר לכך, עשויים להיפסק פיצויים לטובת כיסוי הוצאות שוטפות כתוצאה מההשלכות של נזקים שנגרמו בלידה, אשר השפעתן נותרת לעיתים למשך שארית חייהם. חשוב להבין לעומק את סוגיית הפיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה, ולבחון היטב את הפיצויים הנדרשים בכל תביעה ספציפית. במאמר זה תסביר על כך בהרחבה עורכת הדין נורית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, בעל סניפים ירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום דיני הנזיקין. לעורכי הדין במשרד ניסיון מקצועי רב בייצוג בכל הערכאות השיפוטיות בתביעות רשלנות רפואית. המשרד מעניק ללקוחותיו ליווי משפטי מקיף המותאם לנסיבות התיק בעניינם, תוך שיתוף פעולה עם מומחים רפואיים בכל התחומים. השירותים הניתנים על-ידי משרדנו כוללים ייעוץ משפטי בנושאים שונים בתחום דיני הנזיקין, דיני הביטוח ויתר ענפי המשפט האזרחי.

פיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה

רשלנות בלידה – הסבר כללי

במהלך הלידה – או אף עוד קודם לכן, במהלך ההיריון – עלולים להיגרם סיבוכים רפואיים שונים לעובר ולאם. סיבוכים אלה עלולים לגרום לנזקים בדרגות חומרה משתנות. חלקם ברי תיקון, חלקם עלולים לגרור השלכות שילוו את היילודים והאימהות במהלך חייהם. חלקם עלולים להסתיים בתוצאה הטראגית של מות העובר. ההתמודדות עם הטרגדיה האישית בכל אחד מהמקרים הללו עלולה להקשות לא פעם על בירור הנושא מבחינה משפטית. עם זאת, חשוב מאוד שלא להקל ראש בנושא, ולבחון את האפשרות לתבוע בגין רשלנות רפואית מוקדם ככל הניתן.

רשלנות רפואית בלידה מתרחשת כאשר הרופאים המיילדים או אנשי הצוות הרפואי בבית החולים פועלים בניגוד לאמות המידה הסבירות אשר מצופות מהם בסיטואציה מסוימת. קיים מגוון רחב של נזקים אשר עשויים להיגרם במקרים אלה. מדובר, בין היתר, על לידה מוקדמת, שיתוק מוחין (CP), ביצוע שגוי של פעולות לצורך הלידה או הימנעות מפעולות כגון ניתוח קיסרי או מעקב אחר היריון, אשר עשויות למנוע את הנזק ולהציל את העובר. הפעולות הנדרשות לביצוע במקרים אלה משתנות ממקרה למקרה, ובהתאם ההכרעה בשאלת ההתרחשות של רשלנות רפואית היא תלוית נסיבות. על מנת להבין את הנושא בצורה נרחבת יותר, ראו מאמר נוסף אשר התפרסם באתר משרדנו בנושא.

אילו פיצויים עשויים להיפסק בגין רשלנות רפואית בלידה?

הפיצויים אשר בתי המשפט פוסקים בתביעות רשלנות רפואית בלידה יכולים להגיע לסכומים של מאות אלפי ואף מיליוני שקלים. גובהם המדויק תלוי בנסיבות המקרה ובחומרת הנזקים שהילדים או האימהות סבלו במהלך הלידה. יש להבהיר כי במקרים רבים ההשלכות הנובעות כתוצאה מרשלנות רפואית נרחבות בהרבה מהנזק הפיזי שנגרם לעובר ולאם בהליך הלידה. לדוגמה, ילד אשר סובל משיתוק מוחין או מפגיעות באיברים חיוניים, עשוי להיזקק לעזרה רפואית שוטפת לאורך חייו, או לליווי בביצוע פעולות שגרתיות.

כמו כן, לנזקים שנגרמו לאימהות במהלך הלידה עלולים להות השלכות על הכניסה להריונות עתידיים, או על תפקודן הפיזי לאחר מכן. לכך מתווסף הצורך בפיצויים עבור נזקים שאינם ממוניים, כגון פיצויים בגין נזק נפשי שנגרם לאם, לאב ולבני המשפחה הקרובה. אלה רק דוגמאות לשורה ארוכה של פיצויים אשר עשויים להיפסק בתביעות רשלנות בלידה, ואשר מחושבים על-ידי בית המשפט בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי.

כיצד בתי המשפט מחשבים פיצויים בגין הנזק שנגרם בעקבות רשלנות רפואית בלידה?

להלן נציג שתי דוגמאות הממחישות את דרך חישוב הפיצויים על-ידי בתי המשפט בישראל בתביעות רשלנות רפואית בלידה. בפסק דין שניתן בבית המשפט המחוזי בנצרת בשנת 2011 (ת״א 23045-12-10), נפסק פיצוי בסך כולל של כ-810 אלף ש״ח לטובת ילדה אשר סובלת משיתוק כתוצאה מפרע כתפיים שנגרם במהלך סיבוכים בלידה. הכוונה לכליאה של הכתפיים לאחר יציאת ראש העובר מבטן האם. הפיצויים שפסק בית המשפט כללו, בין היתר, עילות נזיקיות של הפסד השתכרות לעתיד (לאור נכותה של התובעת), הפסד הפרשות לפנסיה בעתיד, הוצאות רפואיות מיוחדות (כולל הוצאות נסיעה לצורך כך), עזרת צד ג׳ בתפקוד היומיומי, הפסדי השתכרות של הורי הילדה וכן כאב וסבל, לרבות הפגיעה הקשה ביכולת התובעת להינשא.

במקרה נוסף משנת 2014, (ת״א 20747-08-14) פסק בית המשפט המחוזי בלוד פיצויים בסך כולל של מעל 1,822,000 ש״ח, עבור נער שחווה שיתוק בידו השמאלית בעקבות סיבוכים שנגרמו בהליך של ״לידת ואקום״. הפיצויים הגבוהים שנפסקו ניתנו, בין היתר, בגין הפסד כושר השתכרות, הפסד הפרשות עתידיות לפנסיה, הצורך בכיסוי הוצאות רפואיות וכן כאב וסבל שחווה התובע מיום לידתו. צריך להוסיף פרט מידע חשוב בהקשר זה: במקרה זה התביעה הוגשה כאשר התובע היה כבן 17. בהתאם לחוק ההתיישנות, הורים יכולים ככלל לתבוע בגין נזקים כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה עד 7 שנים ממועד הלידה. לגבי קטינים אשר תובעים בגין נזקים שאירעו בלידתם, ככלל חישוב ההתיישנות מתחיל 7 שנים ממועד הגיעם לגיל 18. במקרים מסוימים, אשר בהם עובדות בדבר הגורמים לנזק הנזק מתגלות בשלב מאוחר יותר, ולא ניתן היה לגלותו לפני כן, הדבר עשוי להאריך את התקופה בה ניתן להגיש את התביעה.

פיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לרשלנות רפואית ודיני נזיקין

לעיל הצגנו מידע משפטי חשוב בנושא פיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה, והדרכים לחישובם. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל סיוע בנושא, עורכי ועורכות הדין ממשרדנו, המתמחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית, זמינים וישמחו לעמוד לרשותכם. משרדנו מספק ללקוחותיו מענה מקיף ומקצועי בעניינם. המשרד עובד בשיתוף עם מומחים בעלי שם עולמי במגוון תחומים רפואיים, לצורך טיפול מיטבי בענייני רשלנות רפואית, המותאם לצורכי התיק הספציפי. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, לצורך תיאום פגישה אונליין או פנים אל פנים עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top