Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונות אישיות של תלמידי בית ספר – איזה פיצויים ניתן לקבל?

Esam Odeh
Esam Odeh

טניה ידוב

אני רוצה להודות לעו''ד ענת לוי על טיפול מקצועי בתיק שלנו. עורכת דין מסורה ואכפתית שנותנת את הלב והנשמה.
בהחלט ראויה להערכה!

תודה רבה לך!

כללי:

בתור הורים נתקל לא אחת בתאונות של הילדים שלנו, או תאונות של קרובי משפחה או ילדים של חברים. כאשר אנו שולחים את הילדים שלנו לבית הספר, והילד חוזר ומספר כי נפגע בגופו בצורה זו או אחרת, או  שמתקשרים מבית הספר ומודיעים כי הילד נפגע, אם זה בתוך כותלי בית הספר ואם זה מחוצה לו, מה ניתן לעשות והאם ניתן לקבל פיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו? שאלה נוספת היא אם – הילד שלנו נפגע במקום כלשהו בישראל, מחוץ למסגרת הבית-ספרית, האם ניתן לקבל פיצוי בעד נזקי הגוף שנגרמים לו? על שאלות אלה מסביר עו"ד המתמחה בדיני ביטוח ונזיקין ממשרד דקר, פקס, לוי, רוזנברג ושות'.

הערה: הכתוב בלשון זכר מתייחס כמובן גם לנקבה.

פגיעת ילד בבית הספר:

כאשר הילד שלנו נפגע חלילה בתוך כותלי בית הספר, אם ע"י נפילה או תוך כדי ריב עם אחד הילדים האחרים, עד כדי שנאלצים להפנות אותו לטיפול רפואי ונזק הגוף שנגרם לאחר מכן, האם ניתן לתבוע פיצויים מגורם כלשהו על מנת לפצות בעבור הנזק שנגרם לילד? התשובה היא כן, בהתקיים מספר גורמים בסיסיים עליהם נעמוד במאמר זה.

הכיסוי הביטוחי:

כל בית ספר במדינת ישראל חייב להיות מבוטח בביטוח מסוג תאונות אישיות בעבור התלמידים שלומדים בו, וזאת על מנת לפצות בעבור נזקי הגוף שנגרמים לתלמיד במקרה של פגיעת גוף. המדובר בביטוח אישי עבור כל ילד, והכיסוי הביטוחי מכסה את הנזק לא רק בתוך כותלי בית הספר, ואינו מוגדר בזמן או במקום מסוים, בתנאי שהאירוע התרחש בתוך גבולות המדינה.

ככלל, הפיצוי המגיע הינו עבור שלושה רכיבים: ימי אשפוז, ימי היעדרות מבית הספר וכן אחוזי נכות. בהתקיים אחד מאלה או יותר, מזכה הדבר בפיצוי בהתאם לפוליסה של תאונות אישיות.תאונות אישיות של תלמידי בית ספר – איזה פיצויים ניתן לקבל?

פוליסת תאונות אישיות:

מסלול תביעה אפשרי ראשון:

הפוליסה המכסה מקרים של פגיעת תלמידים נקראת פוליסה של תאונות אישיות תלמידים, סוג של חוזה אחיד שנערך בהתאם לחוק החוזים האחידים, תשמ"ג-1982. סוג זה של פוליסה אינו דורש כי הניזוק יוכיח רשלנות כלפי בית הספר, אלא די שהניזוק נפגע בתוך כותלי בית הספר ו/או בכל מקום בתחום מדינת ישראל על מנת לזכות אותו בפיצוי – כמובן בהתקיים נזק גוף לגבי אחד, או יותר, מהרכיבים שציינו לעיל.

בפוליסה קיים תעריף מסוים לגבי ימי האשפוז וההיעדרות מבית הספר. כמו כן, קיים סכום מקסימלי באשר לסכום הפיצוי שאמור להתקבל במידה ונקבעים אחוזי נכות (להמחשה, במידה ונקבע אחוז מלא, 100%, אז הניזוק יקבל את הסכום המקסימלי הקבוע בפוליסה, במידה ונקבעים 10% אחוזים, אז מכפילים את הסכום המקסימלי ב- 10%, וכן הלאה).

עילת התביעה כאן היא בהתאם לדיני החוזים, במיוחד חוק חוזה הביטוח, תשמ"א-1981, כאשר הגורם הנתבע בתביעה לפי פוליסת תאונות אישיות, או התביעה החוזית, היא חברת הביטוח אשר ביטחה את בית הספר באותה שנה בה אירעה התאונה והנזק.

חשוב להדגיש כי מסלול זה של תביעה מתיישן בתוך שלוש שנים מיום אירוע התאונה, על כן חשוב לפנות בפרק זמן זה. ראוי גם להדגיש כי מרוץ ההתיישנות מתחיל מהיום בו הגיע הילד לגיל 18, כך שניתן להגיש תביעה בעילה החוזית עד ולא יאוחר מהגיע הניזוק לגיל 21.

מסלול תביעה אפשרי נוסף?

במידה והילד נפגע בתוך כותלי בית הספר כתוצאה ממפגע הקיים בבית הספר עצמו, כגון שהוא נפגע לאחר נפילה כתוצאה מבור פעור בחצר בית הספר, או אם למשל החליק על רצפת בית הספר כאשר היה שם חומר מחליק על הרצפה (כמו למשל לאחר ניקיון והרצפה טרם התייבשה) וכיו"ב. במקרה זה ניתן גם לתבוע בהתאם לפקודת הנזיקין (נוסח חדש) תוך ביסוס שאלת האחריות, דהיינו כי בית הספר התרשל וכתוצאה מרשלנות זו נגרם נזק גוף לתלמיד.

חשוב לדעת שמדובר במסלול נפרד ועצמאי, מעבר למסלול התביעה החוזית שציינו לעיל, כך שעילת התביעה במתווה זה מבוססת על פקודת הנזיקין ושאלת האחריות והאשם, כאשר הגורם הנתבע בתביעה כאן הוא משרד החינוך ו/או הרשות המקומית אליה משתייך בית הספר. במידה והמדובר בבית ספר פרטי, כי אז ניתן לתבוע את בית הספר עצמו.

חשוב להדגיש כי מסלול זה של תביעה מתיישן בתוך שבע שנים מיום אירוע התאונה (ומרגע הגעת הילד לגיל 18), על כן חשוב לפנות בפרק זמן זה.

יודגש כי ניתן גם לתבוע את המזיק בעילה הנזיקית, במידה והילד נפגע כתוצאה מרשלנות אותו מזיק, ולא רק בתוך בית הספר, ובאותה מידה גם להגיש תביעה בעילה החוזית מכוח הפוליסה של תאונות אישיות (למשל אם הילד נפגע ברחוב כתוצאה מנפילה בבור פעור בכביש, ניתן לתבוע את העירייה או הרשות בתחומה הוא נפגע, וכיו"ב).

אם יש לכם שאלות או אם אתם זקוקים לעזרה משפטית מעורך דין לענייני ביטוח ודיני נזיקין בישראל, אתם מוזמנים לפנות אלינו. משרדינו ממוקמים בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top