Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ייעוץ מקצועי מעורך דין מומחה לענייני רשלנות רפואית בישראל

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

Libi Portnov

אומנם באיחור אך עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא... אז רציתי להגיד תודה לנחמה האלופה מהמשרד שלכם שליוותה תמכה ולחמה את מלחמותינו ובפה מלא ניתן להגיד "ניצחנו"
ממליצה בחום , בכל נושא שקשור ברשויות לצערי חוויתי את זה על בשרי ללא עו"ד טוב אין סיכוי להתמודד ... בקיצור לתודה לצוות של אלופים נחמה ומיכאל תודה רבה.

המאמר הנוכחי יציג בפניכם מידע חשוב מאת עורך דין רשלנות רפואית בנוגע להגשת תביעת רשלנות רפואית. אם לאחר שקראתם את המאמר יש לכם שאלות נוספות לגבי הגשת תביעה, או אם אתם זקוקים לייצוג משפטי מידי עורך דין אזרחי, אתם מוזמנים לפנות למשרד עורכי הדין שלנו (03-3724722, [email protected]). משרדינו ממוקמים בירושלים ובתל-אביב.

ישראל היא מדינה המצטיינת בשירותי רפואה איכותיים ובמומחי רפואה מן השורה הראשונה. למרבה הצער, אפילו בישראל, רופאים ואנשי רפואה אחרים נכשלים לעיתים בטעויות הנובעות מרשלנות רפואית. אם נגרמו לכם נזק גופני והפסדים כספיים בגין מעשה רשלנות של רופא, זכותכם לקבל פיצוי הולם. חשוב להשתמש בשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית מוסמך כדי להצליח בתביעת הרשלנות הרפואית שלכם ולהבטיח שתקבלו את מלוא הפיצוי המגיע לכם.עורך דין לענייני רשלנות רפואית

הגדרת המונח "רשלנות רפואית"

רשלנות רפואית נחשבת לסוג של עוולה אזרחית, ולכן היא משתייכת לתחום דיני הנזיקין. בפרט, רשלנות רפואית היא תת-קטגוריה של מעשה העוולה הנקרא "רשלנות". לנפגעי רשלנות ורשלנות רפואית עומד הסעד המשפטי להגיש תביעה אזרחית ולתבוע פיצוי כספי ממי שגרמו להם נזק.

רשלנות מקצועית מוגדרת בפקודת הנזיקין כאי-נקיטת מידת הזהירות והמיומנות המצופים מאיש מקצוע סביר שהינו זהיר ומוסמך בתחומו. אם חוסר זהירות ותשומת לב אלה גורמים לנזק או הפסדים לאדם כלשהו, אזי הדבר נחשב לעוולה אזרחית, והנפגע רשאי לקבל פיצוי מלא.

עורך דין רשלנות רפואית מנוסה יוכל להעריך את הסבירות שתביעת רשלנות רפואית תצליח. הוא גם יכיר היטב את החוקים והתקדימים המשפטיים הרלוונטיים המגדירים את התנאים שבהם פעולה תיחשב כרשלנות. המומחיות של עורך דין לענייני רשלנות רפואית הינה חיונית כדי שתוכלו להוכיח את צדקתכם ולקבל פיצוי ראוי בגין ההפסדים שנגרמו לכם.

הפרת חובה

על-פי תקדימים משפטיים נקבעה חובת זהירות ברורה המוטלת על אנשי רפואה כלפי המטופלים שלהם. חשוב לדעת שהמונח "חובת זהירות" אינו מוגדר כחובה חוזית אלא כאחריות בלתי-כתובה המוטלת על אנשי רפואה כלפי המטופלים שלהם. בנוסף, לא כל טעות רפואית נחשבת להפרת חובה או לפעולת רשלנות. מעשה נחשב להפרת חובה רק אם עובד הרפואה לא נקט באמצעי זהירות סבירים המצופים מאדם סביר ומוסמך בתחומו. אם עובד הרפואה פעל במקצועיות ונקט באמצעים סבירים, הרי שמעשיו אינם נחשבים לעוולה או הפרת חובה אפילו אם יצאה תקלה תחת ידו.

לעומת זאת, אם מעשיו חרגו מההתנהגות הרצויה של בעל מקצוע סביר, הם נחשבים להפרת חובה. בנוסף, כדי שהפרת החובה תיחשב לרשלנות רפואית, יש צורך להוכיח שההתנהגות גרמה נזק לתובע. רשלנות רפואית יכולה לקרות בכל שלב של הטיפול הרפואי, כגון אי-אבחון מחלה, רשלנות במהלך ניתוח או חוסר זהירות בשלב השיקום.

מי רשאי להגיש תביעת רשלנות רפואית?

אם רופא או איש רפואה אחר פעל ברשלנות, וכתוצאה מכך נגרם למטופל נזק גופני או מוות, אזי ניתן וצריך להגיש תביעה אזרחית. את התביעה יכולים להגיש האדם הניזוק או, אם הניזוק הינו קטין, הורי הניזוק. במקרה שבו רשלנות רפואית גרמה למות המטופל, היורשים של הנפטר או ה-"תלויים" בו רשאים להגיש את התביעה. זאת ועוד, גם מי שאינו תושב ישראל רשאי להגיש תביעה אזרחית. אם תייר או תושב זר מקבלים טיפול רפואי בישראל ונפגעים מרשלנות רפואית, הם זכאים בדיוק לאותן זכויות משפטיות ופיצויים כמו אזרח ישראלי.עורך דין לענייני רשלנות רפואית

חשוב לציין שניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית נגד כל עובד רפואה שטיפל בכם ברשלנות – רופאים, רופאים מרדימים, פיזיותרפיסטים, פסיכולוגים, אופטומטריסטים, אחיות/אחים, רוקחים, וכו'. מומלץ גם לתבוע את בית החולים או את המכון הרפואי שבו טופלתם ברשלנות. על בית החולים מוטלת חובת זהירות ישירה כלפי המטופלים בו וכן אחריות שילוחית באשר למעסיק של עובד הרפואה הרשלן.

התיישנות של תביעות

חוק ההתיישנות תשי"ח-1958 קובע תקופת התיישנות מוקצבת לתביעות אזרחיות. החוק קובע שניתן להגיש תביעה אזרחית כגון תביעת רשלנות רפואית רק בתוך שבע שנים ממעשה העוולה. בגלל מגבלת הזמן הזו, חשוב שתיצרו קשר עם עורך דין רשלנות רפואית ברגע שהבחנתם בנזק שנגרם לכם כתוצאה מרשלנות.

במקרה של קטינים שנפגעו מרשלנות רפואית, תקופת ההתיישנות ארוכה יותר. אם הורי הקטין לא הגישו תביעה, הניזוק רשאי להגיש תביעה בעצמו ברגע שהוא הופך מקטין לבגיר. תקופת ההתיישנות במקרים כאלה היא עד שבע שנים לאחר שמלאו לתובע 18 שנים. כלומר, תובעים מתחת לגיל 25 רשאים להגיש תביעת רשלנות רפואית אפילו אם מעשה הרשלנות אירע בילדותם. למשל, אם אדם סובל משיתוק מוחין מתקופת הינקות וניתן להוכיח כי הגורם לכך הוא רשלנות רפואית במהלך לידתו, הוא עדיין יכול להגיש תביעת רשלנות רפואית בתחילת שנות העשרים לחייו למרות שתקופת ההתיישנות במצב הרגיל היא שבע שנים.

איסוף המסמכים הרפואיים

לפני הגשת תביעה, עורך הדין לענייני רשלנות רפואית יקבץ תחילה את מכלול הטפסים והרישומים הרפואיים הרלוונטיים. הדבר חיוני כדי להעריך האם הגשת תביעה היא הפעולה הכדאית ביותר וכדי להוכיח לבית המשפט שהנתבע אכן אשם ברשלנות רפואית. מוסדות רפואיים מחויבים על פי חוק לתעד בקפדנות את הטיפולים שהם מעניקים. בנוסף, כל מטופל זכאי לקבל את כל האישורים והדיווחים הרפואיים הנוגעים לטיפולים שניתנו לו. עם זאת, בית החולים אינו חייב להמשיך לשמור מסמכים לאחר מספר שנים מסוים. זוהי סיבה נוספת לצורך לפעול ללא דיחוי בעת הגשת תביעת רשלנות רפואית.עו"ד רשלנות רפואית

התייעצות עם רופאים מומחים

בשלב הבא, עורך הדין לענייני רשלנות רפואית יבקש חוות דעת של רופא מומחה בנוגע לתביעת הרשלנות. חוות הדעת נדרשת בעת הגשת תביעת רשלנות רפואית, ויש לצרף אותה לתביעה. על חוות הדעת להוכיח שאכן אירעה רשלנות, ושהרשלנות גרמה נזק לתובע, וכן לציין את רמת הנזק כדי שניתן יהיה לחשב את גובה הפיצוי. בתיאור הנזק יש לכלול נזק גופני, כאבים וסבל, וכן הפסדים כספיים שנגרמו בעקבות אובדן כושר עבודה והוצאות רפואיות מיותרות.

העלות של הגשת תביעת רשלנות רפואית

העלות של חוות דעת רפואית מקצועית היא בדרך כלל המרכיב היקר ביותר בהגשת תביעת רשלנות ויכולה להגיע לאלפי שקלים. עם זאת, הצלחה בתביעה בדרך כלל מניבה פיצויי נזיקין גבוהים בהרבה, לפעמים עד כדי מיליוני שקלים, בהתאם למקרה. בנוסף, גובה התשלום לעורך הדין מחושב בדרך כלל על-פי אחוז קבוע של פיצויי הנזיקין. במלים אחרות, אם עורך הדין שלכם לענייני רשלנות רפואית לא יצליח להשיג עבורכם פיצויים בגין הנזקים שנגרמו לכם, לא תחויבו בתשלום לעורך הדין.

מאמרים נוספים בנושא תביעות רשלנות

אנו מקווים שמאמר זה הציג בפניכם מידע שימושי. אם המידע היה מועיל עבורכם, אולי תרצו לקרוא מאמרים נוספים באתר שלנו בנושא דיני רשלנות ונזיקין בישראל, כגון: הגשת תביעת רשלנות בישראל, ייעוץ מעורך דין אזרחי לענייני נזיקין וייעוץ מעורך דין לענייני רשלנות בישראל.

אם יש לכם שאלות נוספות או אם אתם זקוקים לסיוע משפטי מעורך דין לענייני רשלנות רפואית, אתם מוזמנים לפנות אלינו. משרדינו ממוקמים בירושלים ובתל-אביב, ועורכי הדין שלנו הינם בעלי ניסיון רב בייצוג אזרחים פרטיים מול מוסדות גדולים וסוכנויות ממשלתיות. נשמח לעזור לכם לקבל את הפיצוי המגיע לכם כחוק.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top