עורך דין הגירה לישראל

כל מאמרי המשרד בתחום הגירה לישראל

במשרד עורכי הדין שלנו, בתל אביב ובירושלים, פועלים עורכי דין המתמחים בדיני הגירה לישראל. עורך דין הגירה לישראל, עוסק בהיבטים רבים הכרוכים בכניסה לישראל ושהייה בה, ומייצג לקוחות פרטיים ומסחריים (תאגידים, חברות, עמותות וכיו״ב) מול לשכות רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים בכל רחבי הארץ, בכל הקשור להסדרת מעמד בישראל.

להלן עו״ד יהושע פקס, שותף במשרדנו ועורך דין המתמחה בהגירה לישראל, העומד בראש מחלקת הגירה לישראל במשרדנו, יפרט על נושאים בהם עוסק ומסייע עורך דין הגירה לישראל. ניתן למצוא מידע רב נוסף בנושא הגירה לישראל ברשימת המאמרים המתעדכנת שבנושא באתר משרדנו.

המורכבות המשפטית בתחום ההגירה לישראל

מדינת ישראל היא מדינה אשר מתאפיינת בדינמיות רבה בכל הקשור להגירה אליה. מאז קום המדינה ישראל קלטה מהגרים רבים, רובם בני ובנות העם היהודי או צאצאים של יהודים אשר עלו לארץ בהתאם לחוק השבות. יחד עם זאת, כחלק מתופעה גלובאלית של הגירה, מדינת ישראל הטילה עוד ועוד הגבלות במשך השנים על כניסה לשטחה והסדרת מעמד עבור אזרחים זרים.

כיום, לצד האפשרות לעלות לישראל מכוח חוק השבות, מתאפשרת הגירה לישראל על פי חוק האזרחות וחוק הכניסה לישראל, לצורך איחוד משפחות או שהייה זמנית בארץ בהתאם לאשרות השהייה בישראל. הטיפול בבקשות לפי נהלי משרד הפנים לצורך קבלת מעמד כרוך בהתמודדות עם לא מעט ביורוקרטיה, ולכן מצריך לא פעם הסתייעות בעורך דין מומחה לדיני הגירה. להלן נפרט על קבוצות עיקריות של נושאים בהם עוסק עורך דין לענייני הגירה לישראל.

אזרחות ישראלית/מעמד קבע בישראל: עלייה, בני זוג, איחוד משפחות, הורים קשישים

עורך דין הגירה לישראל - אזרחות ישראלית - דרכון ישראלי

דרכון כמו זה שבתמונה הוא מבוקש ביותר בקרב זרים המסדירים את מעמדם בישראל ומעוניינים להפוך לישראלים מן המניין. עו״ד הגירה לישראל עוסק, בין היתר, בהתאזרחות על פי חוק האזרחות ובהחלפת מעמד מתושבות קבע לאזרחות עבור זכאים לכך. בין מי שזכאים למעמד אזרח באופן כמעט אוטומטי נמנים מי שעושים עלייה על פי חוק השבות. כלומר, יהודים, בנים של יהודים או נכדים של יהודים. במקרים מסוימים, ניתן לקבל מעמד בישראל עבור נין של יהודי (דור רביעי של יהודי רשאי בנסיבות מסוימות לקבל מעמד בישראל).

עו״ד הגירה לישראל עוסק רבות גם בהליכי איחוד משפחות, שהם הליכי הסדרת מעמד עבור תושבים פלסטינים החיים במשותף עם אזרחים או תושבי קבע ישראלים. הליכים אלה אינם פשוטים, לאור ההגבלות המיוחדות שהוטלו בחוק על הליכים אלה. מידע מפורט בנושא הליכי איחוד משפחות תוכלו למצוא במאמר נוסף ומקיף בנושא אשר פורסם באתר משרדנו.

מקרים נוספים בהם קבלת אזרחות עשויה להיות מורכבת וממושכת הם המקרים של בקשות להסדרת מעמד בישראל מכוח נישואין וחיים משותפים לבן זוג זר, עבור זוגות שהנם נשואים או חיים כידועים בציבור. הליכים אלה מתקיימים בהתאם לנוהל משרד הפנים בנושא.

הליכים אלה דורשים לא פעם הזמנת בן זוג זר לישראל, כאשר בני הזוג הזרים אינם שוהים בישראל. על בסיס המסמכים הנדרשים עבור ההליך, יוכלו בני הזוג הזרים לקבל תושבות ארעית. בהמשך, ובכפוף לעמידה בנהלים, ניתן לבקש תושבות קבע עבור בני הזוג הזרים, ולעיתים גם אזרחות ישראלית.

קיימת שורה של מקרים נוספים בהם ניתן לפעול להסדרת מעמד של תושבות קבע או אזרחות עבור אזרחים זרים המעוניינים לחיות בישראל. מקרה בולט הוא המקרה של מתן מעמד להורים קשישים ובודדים של אזרחים ישראלים. מקרים נוספים ומורכבים יותר הם המקרים של בקשות למעמד מטעמים הומניטארים או רפואיים ומימוש זכאות על פי נהלי מנהל האוכלוסין וההגירה לישראל. מקרים אלה נוגעים לנתינים זרים אשר חזרה למדינתם עלולה לסכן את חייהם באופן ממשי. אחת הדוגמאות המרכזיות למקרים אלה היא סוגיית הפליטים ומבקשי המקלט בישראל. למשרדנו ניסיון רב בטיפול בבקשות למעמד בישראל בשל כל המקרים הנ״ל, לצד מקרים נוספים.

אשרות/ויזה לישראל

קיימת קשת רחבה של מקרים בהם אזרחים זרים זקוקים לאשרת (ויזת) שהייה בישראל. זהו אחד מהעיסוקים השוטפים העיקריים של עו״ד הגירה לישראל, המסייע לאזרחים זרים וקרוביהם בישראל בהליכי ההזמנה לישראל והסדרת הוויזה עבורם. המקרה הנפוץ ביותר בשנים האחרונות הוא זה של אשרות ביקור בארץ לתיירים.

ויזות אלה אינן תמיד ניתנות באופן אוטומטי עם ההגעה לישראל, ואזרחי מדינות רבות (כגון טורקיה, סין ומדינות רבות ביבשות אפריקה ואסיה) נדרשים להגיש בקשה לקבלת ויזה לישראל מבעוד מועד. כמו כן, במקרים מסוימים מונהגת מדיניות המגבילה כניסת תיירים לישראל. דוגמה מובהקת לכך היא תקופת משבר הקורונה.

לצד ויזת תייר, עורך דין העוסק בהגירה לישראל מסייע בהנפקת אשרות עבודה לעובדים זרים, לרבות אשרות עבודה לעובדים בתחום הסיעוד ואשרות עבודה מסוג ב/1 לעובדים זרים מומחים. כמו כן, הוא מטפל בבקשות לאשרות עבור סטודנטים זרים המגיעים ללמוד בישראל, אשרות לספורטאים, אשרות למתנדבים בתחומי פעילות שונים, כגון אשרות לאנשי דת וארגונים הומניטארים בינלאומיים הפועלים בישראל.

תחום נוסף אשר צובר תאוצה בשנים האחרונות הוא התחום של מתן אשרות לישראל עבור אזרחי ארצות הברית אשר משקיעים בכלכלה הישראלית. אשרות אלה נכנסו לתוקף בשנת 2019, והן מאפשרות לאמריקאים לקבל אשרת משקיע זר בישראל. אשרות אלה נועדו לקרב בין המדינות ולחזק את הקשרים העסקיים והכלכליים ביניהן, אשר כידוע תורמים רבות הן לארצות הברית והן לישראל.

תחום נוסף שבמסגרתו מוענקות אשרות הוא התחום של אשרות עבור חסידי אומות העולם וצאצאיהם. בנים ונכדים של אזרחים זרים אשר סייעו ליהודים בתקופת השואה ומוכרים כחסידי אומות העולם ע״י ארגון יד ושם, זכאים לקבל מעמד חוקי בישראל בהתאם לנוהל משרד הפנים למתן אשרת שהייה בישראל לחסידי אומות העולם. עורך דין הגירה לישראל מסייע בטיפול בתהליך לקבלת ויזות אלה וכל סוגי הוויזה לישראל.

ייצוג מול משרד הפנים

 ייצוג משפטי מול משרד הפנים - עורך דין הגירה לישראל

הרוב המוחלט של ההליכים להסדרת כניסה וקבלת אשרות שהייה בישראל מטופל מול רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים. לא פעם עולים קשיים שונים בהתנהלות מול פקידי המשרד, והדבר עלול לפגוע בסיכויי הצלחת הבקשות השונות. עורך דין הגירה לישראל אשר לו ניסיון בתחום, עוסק רבות בייצוג מול משרד הפנים ומסייע ללקוחות בהתנהלות מול פקידי משרד הפנים בכל הנוגע לקבלת מעמד.

יש לציין כי עורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל עוסק לא רק בבקשות לקבלת מעמד, אלא גם בבקשות לביטול מעמד חוקי בישראל. לדוגמה, הפסקת ההליך המדורג למתן מעמד בישראל או הפסקת ההליך המדורג עקב אלימות במשפחה.

כניסה ו/או גירוש מישראל

נושא מאתגר במיוחד בו עוסקים עורכי דין המתמחים בתחום ההגירה לישראל הוא בכל הנוגע לכניסה לישראל, ולעיתים גירוש מתחומי המדינה. החוק בישראל אינו מעניק זכות קנויה לאזרחים זרים להיכנס לישראל ולשהות בה. לכן, רשויות המדינה מוסמכות להחליט על סירוב כניסה לישראל של אזרחים זרים. הרשויות מוסמכות להורות על גירוש מישראל של שוהים בלתי חוקיים, לרבות בדרך של הוצאת צו הרחקה מהארץ ומניעת כניסה לישראל.

במקרים הנ״ל, עורך דין הגירה לישראל יוכל לסייע בבירור סירוב כניסה לישראל וטיפול בהפקדת ערבות לטובת משרד הפנים להסדרת כניסה לישראל או שחרור ממשמורת של מי שהוחלט על גירושם מן הארץ. עורך דין הגירה לישראל מסייע בכל הקשור לייצוג משפטי מול בתי הדין לביקורת משמורת או בית הדין לעררים לפי חוק הכניסה לישראל, בהליכים העוסקים בגירוש או סירוב כניסה לארץ, בהתאם לחוק הכניסה לישראל ונהלי משרד הפנים.

ייצוג בערכאות משפטיות – בית דין לעררים/בית משפט לעניינים מנהליים/בית משפט גבוה לצדק (בג"ץ)

במרבית המקרים, בקשות לכניסה לישראל ושהייה בה מטופלות ישירות מול פקידי רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים. עם זאת, לא פעם עולה צורך להשיג על החלטותיהם השונות. קיימים מסלולים שונים להגשת השגות על החלטות נציגי הרשות. מסלול אחד הוא הגשת ערר לבית הדין לעררים לפי חוק הכניסה לישראל. במקרים בהם מדובר בהחלטה על גירוש מהארץ, ובייחוד גירוש של מבקשי מקלט, ההליכים יתנהלו בפני בית הדין לביקורת משמורת.

על החלטות בתי הדין ניתן ככלל להשיג באמצעות ערעור או עתירה לבית המשפט לעניינים מינהליים. במקרים נדירים בהם פסיקת בית המשפט לעניינים מינהליים פוגעת בזכויות הצדדים באופן חמור או מעוררת שאלות משפטיות מעניינות, ניתן להגיש בקשת רשות ערעור בפני בית המשפט העליון. במקרים מסוימים, בהם מדובר בשאלות עקרוניות ובצורך לקבל צווים לצורך עשיית צדק, ניתן יהיה לפנות לבית המשפט הגבוה לצדק (בג״ץ) באמצעות הגשת עתירה באופן ישיר.

משרדנו מייצג לקוחות פרטים ומסחריים בהליכי ערעור וערר כנגד החלטות של משרד הפנים ולשכות רשות האוכלוסין וההגירה, בכל הקשור לענייני הגירה לישראל. כמו כן, המשרד מייצג לקוחות מול משרד הפנים בערכאות משפטיות, כגון: בית הדין לביקורת משמורת, בית הדין לעררים, בית המשפט לעניינים מנהליים ובית המשפט הגבוה לצדק בהליכי ערר ועתירות מנהליות כנגד חוקיות החלטות משרד הפנים.

ייעוץ משפטי בענייני הגירה לישראל – צרו קשר

לעיל פירטנו בקצרה אודות הנושאים בהם עוסק עו״ד הגירה לישראל. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל סיוע בנושא, עורך דין הגירה לישראל ממשרדנו ישמח לעמוד לרשותכם. למשרדנו ניסיון רב ומוכח בייצוג בענייני הגירה לישראל. לכל שאלה בנוגע להגירה ורכישת מעמד בישראל, ניתן לפנות אל עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

עורך דין הגירה לישראל בפתח תקווהייעוץ משפטי https://lawoffice.org.il/03-3724722

055-9781688

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, https://lawoffice.org.il/[email protected]