Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נישואי יוטה – נישואים אזרחיים בישראל בהיוועדות חזותית (מידע משפטי חשוב)

Joshua Pex

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

מהם נישואי יוטה וכיצד הם מאפשרים רישום נישואים אזרחיים בישראל? אמנם, כידוע, זוגות אינם יכולים להינשא בשטחי מדינת ישראל בנישואים אזרחיים. ואולם, החוק קובע כי על משרד הפנים להכיר בנישואים אשר נערכו ונרשמו כדין בחו״ל ולרשום זוגות שנישאו באופן זה כנשואים. פסיקה חשובה של בית המשפט לעניינים מינהליים מחודש יולי 2022 קבעה כי יש להכיר גם בנישואים אזרחיים שנערכו באמצעות היוועדות חזותית (ומכונים נישואי יוטה) אם הם נרשמו כדין. במאמר זה יסביר עורך הדין יהושע פקס, מומחה לדיני משפחה ורישום נישואים אזרחיים בישראל, על כל מה שחשוב לדעת בנושא.

נישואי יוטה – נישואים אזרחיים בישראל בהיוועדות חזותית (מידע משפטי חשוב)

נישואים אזרחיים בלי לצאת מהבית – כעת זה אפשרי!

לא פעם נטען כי הטכנולוגיה נוטה להקדים את החוק במקרים רבים. האמור נכון, למשל, בכל הנוגע להפרת זכויות יוצרים וקניין רוחני, אשר הפכו לפשוטות יותר מאי פעם בעקבות הקדמה הטכנולוגית, מבלי שהחוק מעניק דרכים מספקות להתמודדות עם התופעה. כך גם במקרה של רישום נישואים אזרחיים בישראל. בעוד שהחוק הישראלי עדיין עומד בעינו ומסרב להכיר בנישואים אזרחיים שנערכו בשטח ישראל, הטכנולוגיה מאפשרת כיום לזוגות להינשא מבלי לצאת משטח ישראל, ואף מבלי לצאת מהבית.

ייתכן ששמעתם בדיווחים בתקשורת על כך שמדינת יוטה שבארצות הברית החלה להכיר באפשרות של זוגות להינשא באמצעות טקס הנערך באמצעות היוועדות חזותית (באפליקציית ZOOM). לאחר הטקס, מנפיקות הרשויות ביוטה תעודה רשמית המאשרת את עריכת טקס הנישואים. פתרון זה אפשר לזוגות ישראלים אשר לא היה באפשרותם לצאת פיזית משטח ישראל בעת מגפת הקורונה, להינשא ולאחר מכן לרשום את נישואיהם כדין במשרד הפנים. לאחר שדווח בשנת 2020 כי מספר זוגות נרשמו כדין כנשואים, הוחלט להקפיא בקשות נוספות שהוגשו במשרד הפנים, ולאחר מכן לסרב לכך. החלטה זו בוטלה עקב פסיקה חשובה ואף תקדימית של בית המשפט לעניינים מינהליים מחודש יולי 2022, עליה נסביר להלן בהרחבה.

מה קבע בית המשפט בנושא?

בית המשפט לעניינים מינהליים במחוז מרכז דן בעתירה שהוגשה על-ידי זוגות אשר משרד הפנים סירב לרשום את נישואיהם אשר נערכו באמצעות היוועדות חזותית והוכרו רשמית במדינת יוטה שבארצות הברית. בית המשפט קיבל את העתירה וקבע כי על משרד הפנים לרשום את הנישואים. קביעת בית המשפט הסתמכה בעיקר על כך שהתעודה הציבורית אשר הונפקה במדינת יוטה עבור הזוגות הייתה תעודה מאושרת ותקינה לחלוטין. ההלכה המשפטית של בית המשפט בעליון בנושא קובעת כי אי רישום יתאפשר רק כאשר קיים חשש לאי אמיתות התעודה או לחוסר נכונות של פרטי הרישום. לא כך היה בנסיבות המקרה, ולכן נקבע כי יש להכיר בתעודה ולרשום את הנישואים.

בנוסף, פסיקת בית המשפט הסתמכה על כך שנישואיהם של מספר זוגות אשר נערכו באופן זה כבר נרשמו בישראל. על רקע זה, נקבע כי עקרון השוויון מחייב הכרה גם בנישואיהם של הזוגות שעתרו בפני בית המשפט, לצורך מניעת אפליה. כמו כן, בית המשפט דחה את טענות משרד הפנים לגבי כך שהנישואים נערכו בפועל בשטח ישראל. נקבע כי מדובר בהכרעה שיפוטית מורכבת, אשר אינה נמצאת בסמכות משרד הפנים. לאור כל הנ״ל, הוכרע לבסוף כי יש לרשום את מי שנישאו בטקס נישואי יוטה במרשם האוכלוסין כנשואים. אף שבית המשפט הדגיש כי ההחלטה ניתנה בהתאם להלכה המשפטית בנושא, קביעה זו של בית המשפט תקדימית בשל כך שהיא מאפשרת הכרה בנישואים שנערכו באמצעות טכנולוגיה מתקדמת וללא הצורך של זוגות לצאת משטחי מדינת ישראל על מנת להינשא ולרשום את נישואיהם כדין.

מה נדרש לצורך רישום נישואי יוטה?

בדומה ליתר סוגי הנישואים שנערכו בחו״ל, כגון נישואים הנערכים פיזית מחוץ לשטח ישראל במדינות כמו קפריסין, צ׳כיה וגאורגיה, על הזוגות להציג בפני משרד הפנים תעודה ציבורית המעידה על הנישואים. לאור כך שמדובר בתעודה שהונפקה במדינה זרה, יש לערוך אימות כדין לתעודה (באמצעות חותמת אפוסטיל). על פי רוב, די בכך על מנת שמשרד הפנים יכיר בתעודה וישנה את המעמד האישי של בני הזוג לנשואים במרשם האוכלוסין הישראלי, וזאת בהתאם לחוק הישראלי ונהלי משרד הפנים בנושא. עם זאת, לעיתים עלול משרד הפנים להערים בכל זאת קשיים על ההכרה בתעודה וביצוע הרישום. לדוגמה, כאשר מדובר בנישואים הנערכים על פי חוקי מדינת אל סלבדור, ככלל במקום לרשום את הנישואים, הזוגות יוכרו בתור ידועים בציבור. לכן, מומלץ להיעזר במסגרת התהליך בעורך דין המתמחה בטיפול בנושא מול משרד הפנים ורשות האוכלוסין, על מנת לוודא כי הנישואים אכן ייערכו כדין וניתן יהיה לבקש את רישומם בהתאם.

נישואי יוטה בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לרישום נישואים אזרחיים במשרד הפנים

במאמר זה עדכנו על פסק דין חשוב אשר הכיר בנישואי יוטה, המאפשרים נישואי בני זוג ישראלים באמצעות עריכת טקס בהיוועדות חזותית. אם יש לכם שאלות או צורך בסיוע בנושא, משרדנו זמין לרשותכם. עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני משפחה ובייצוג זוגות בהליכי רישום נישואים אזרחיים במשרד הפנים, כמו גם בהסדרת מעמד חוקי בישראל. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top