Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מעבר קטינים במעברי גבול – איך מאשרים נסיעת ילדים לחו"ל ללא ההורים?

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס וטל אופיר, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

מעבר קטינים במעברי הגבול של ישראל ללא ליווי הורה, או בליווי הורה אחד בלבד, היא סוגיה רגישה מבחינה חוקית. ילדים עלולים למצוא את עצמם מוברחים לחו"ל בניגוד לרצון ההורים. לפיכך, פקידי רשות ביקורת גבולות בנתב"ג ומעברי גבול אחרים, פועלים בהתאם לנוהל מסודר, על מנת לחייב הורים שרוצים לשלוח את הילדים לחו"ל עם קרובי משפחה וחברים להסדיר את העניין מראש. המטרה היא כמובן להקשות על חוטפים או בני זוג בהליך גירושין להוציא את הילד בקלות לחו"ל. משרד עורכי הדין שלנו, עוסק בנושא הגירה לישראל וכניסה \ יציאה ממעברי הגבול. אנו מקבלים לעתים קרובות שאלות מהורים שרוצים לשלוח את הילדים לחו"ל בלעדיהם. במאמר זה, עורך הדין יהושע פקס יסביר את נוהל מעבר קטינים במעברי גבול ישראליים ללא ההורים.

מעבר קטינים במעברי גבול

מה הכוונה במונח "קטין בלתי מלווה"?

קטין (ילד או צעיר עד לגיל 18) אשר יוצא או נכנס לארץ ללא ליווי הורה או אפוטרופוס (אשר, לאחר מינוי כדין בצו אפוטרופוס, מחליף את ההורה לצרכים משפטיים וחוקיים).

ההגדרה אינה כוללת קטינים שיוצאים במסגרת "משלחת ציבורית": נסיעה מטעם בית הספר או מוסד מדיני אחר – כך לדוגמה, טיול לפולין או השתתפות באירוע ספורטיבי בינלאומי. במקרים אלו עדיין נדרשת הסכמת ההורה, אבל המוסד הציבורי מטפל בנושאים הביורוקרטיים .

כיצד ניתן לקבל אישור הורה עבור מעבר קטינים במעברי גבול (עבור יציאה מישראל)?

לכל יציאה וחזרה של קטין מישראל בהשגחת אדם שאינו ההורה או האפוטרופוס, יש לקבל את אישור ההורה או האפוטרופוס. האישור צריך לפרט את כל המידע הרלוונטי – זהות הילד, זהות המלווה הבוגר, מטרת היציאה, היעד, תאריכי הנסיעה. אל האישור יש לצרף את צילום ת"ז ההורה, כולל הספח (על מנת לוודא כי הקטין הוא אכן ילד של ההורה). במידה והורי הקטין גרושים או שאינם נשואים אחד לשני, שני ההורים צריכים לחתום על האישור (אלא אם הורה אחד הוא בעל האפוטרופסות המלאה). במעבר הגבול יבדוק עובד ביקורת גבולות את מסמכי הזהות ופרטי הנסיעה של הקטין והמלווה מול האישור, על מנת לוודא האם קיים (לדוגמא) צו עיכוב יציאה מהארץ עבור הילד או המלווה, לפני שיאשר את היציאה.

בנוסף, יש להדגיש שילדים שנמצאים באומנה – בהשגחת קרוב משפחה או אדם אחר אשר אינו ההורה או האפוטרופוס – נדרשים לקבל הן את אישור האפוטרופוס והן את אישור שירותי הרווחה (פקידת האומנה אשר מקשרת בין שירותי הרווחה לבין המשפחה). יודגש כי הדרישה להציג אישור זה נאכפת בצורה קפדנית יותר עקב השינויים בחוק אומנה לילדים בשנת 2016.

מה היא אחריות המלווה?

המלווה חותם גם הוא על האישור, על מנת לאמת שכל הכתוב בו נכון. האישור יכול להיות רב שימושי – במידה והקטין יוצא באופן שגרתי לאותו היעד עם אותו המלווה. עם זאת, במידה ואחד מהפרטים באישור משתנה, יש להוציא אישור חדש. חשוב להדגיש כי המלווה אינו רשאי לשנות את פרטי הנסיעה או (חמור מכך) להעביר את הקטין לידי מלווה אחר ללא אישור בכתב מול ההורה. במידה והמלווה מבקש לצאת או לחזור לארץ ללא הקטין (בניגוד לתוכנית הנסיעה באישור המקורי), יש לקבל אישור בכתב מההורים כי הילד נשאר איתם או עבר למשמורת מלווה אחר.

האם יש צורך לאמת את אישור ההורה ליציאת הקטין לחו"ל מול עו"ד או נוטריון?

החקיקה בישראל אינה דורשת אימות כזה. עם זאת, מדינות רבות, בעיקר באירופה, דורשות "ויזת קטין" לילד או נער אשר נכנס למדינה ללא ליווי הורה או אפוטרופוס. ויזה כזאת היא למעשה אישור הורה כמפורט מעלה + אישור נוטריון מוסמך, על גבי מסמך באנגלית או שפת המדינה או מתורגם לשפות אלו.

כיצד ניתן לאמת את אישור ההורה עבור מעבר קטינים במעברי גבול (כניסה לישראל)?

במקרה של כניסת קטין לישראל בליווי אדם שאינו האפוטרופוס, יש לחתום על אישור ההורה מול נוטריון מקומי או בנציגות ישראל בחו"ל. אם הקטין נכנס ממדינה שאזרחיה אינם פטורים מהצורך בקבלת אשרה על מנת להיכנס לישראל, ההורה חייב לחתום על האישור יחד עם שאר המסמכים הנדרשים לקבלת אשרה בנציגות ישראל (ולא מול נוטריון).

במידה והקטין מגיע לארץ לאחר אימוץ על ידי ישראלי, כניסתו היא על פי נוהל הטיפול במתן אשרת כניסה לילד שאומץ בחו"ל.

צרו קשר:

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ותל אביב, עורכי דין הגירה, עומד לשירותכם במגוון שאלות משפטיות. נשמח לתת מידע או עזרה מעשית בנושאי מעבר קטינים במעברי גבול או הגירה.

מעבר קטינים במעברי גבול - איך מאשרים נסיעת ילדים לחו"ל ללא ההורים?

: 03-3724722

        055-9781688

 : [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top