Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

האם חוזה תקף בלי חתימה?

Michael Decker

Andreas Stutz

לקחו את התיק שלי ברצינות המלאה ונתנו לי שירות מיקצועי ואיכותי. התרשמתי מבקיאותו של המשרד ואני יכול רק להמליץ את משרד עו"ד זה במצפון שלם ובחום!

בעולם העסקי מקובל לחשוב כי בלי חתימה, חוזה אינו תקף. בפועל המצב המשפטי מורכב יותר, וישנם מקרים רבים בהם חוזה יהיה מחייב גם בלי חתימה. חשוב להכיר את הדרכים השונות בהן חוזה עשוי להפוך למחייב. במאמר קצר זה יסביר עליהן עו״ד מיכאל דקר, מומחה לדיני חוזים ושותף במשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה במשפט מסחרי ובדיני חוזים. המשרד מספק מגוון רחב של שירותים משפטיים, כגון ניסוח חוזים, ייעוץ משפטי בענייני חוזים, ייצוג בסכסוכים ותביעות בנושא הפרת חוזה וכיו״ב.

האם חוזה תקף בלי חתימה?

תוקף של חוזה ללא חתימה – הטעות הנפוצה בישראל והשלכותיה

חתימה על חוזה היא פרקטיקה כה נפוצה בעולם העסקי, עד שיש מי שסבורים כי בלעדיה אין חוזה מחייב. לא בדקנו את הנושא מחקרית, אך ניתן להעריך בוודאות גבוהה כי רוב הישראלים סבורים כי חוזה תקף רק כאשר הוא נחתם. במאמר קצר זה ננסה לתקן את הטעות הכה נפוצה הזו. בפועל, חוזה יכול להיווצר בין צדדים גם בעל פה, בהתנהגות (למשל, בלחיצת ידיים או בתשלום כסף) ובמגוון דרכים נוספות. האמור נכון לגבי מגוון סוגי חוזים: חוזים למכירת רכב, חוזים לשיתוף פעולה עסקי, מימוש אופציה לעובדים וכיו״ב.

לטעות זו יש השלכות שונות, והיא עלולה לגרום (וגורמת בפועל) ללא מעט מחלוקות משפטיות. למשל, עלולים לקרות מצבים בהם הצדדים יסברו בטעות כי הם עדיין מצויים במשא ומתן. זאת משום שהם טרם חתמו על מסמך סופי של החוזה. אלא שמבלי שהבחינו בכך, כבר נוצר חוזה מחייב, ועליהם למלא את חלקם בו. אחרת, הם עלולים להסתכן בתביעת הפרת חוזה. 

חוזה הוא לא רק ״על הנייר״ 

חשוב להבין כי חוזה יכול להיעשות במגוון רב של דרכים. מסמך כתוב עם חתימה בסופו אמנם נחשב לצורה המזוהה ביותר עם חוזה. ואולם, חוק החוזים קובע כי חוזה יכול להיעשות בין צדדים בכל צורה שהם מוצאים לנכון. לא כולם יודעים זאת, אך ניתן ליצור חוזה בשיחת טלפון, ע״י העברת תשלום ובדרכים נוספות. עם זאת, יש לכך חריגים במקרים מסוימים. החריג המוכר והחשוב ביותר הוא חוזה בעסקאות נדל״ן (רכישה, שכירות וכד׳), אשר חייב להיות בכתב לפי חוק המקרקעין

לעומת זאת, במקרים אחרים, חוק החוזים קובע כי הסכמה לחוזה (המכונה בחוק ״קיבול״) יכולה לבוא לידי ביטוי בפעולה לביצוע החוזה או בהתנהגות אחרת. מכאן שמסירת תשלום עבור רכישת רכב יכולה להוות הסכמה של הרוכש לעסקת המכירה (כלומר, לחוזה). וכך גם האמירה ״אני מסכים״ או ״אני מאשר״ בעסקה טלפונית למכירת מניות. אלה רק שתי דוגמות מתוך רבות נוספות המעידות על הסכמה של צד לחוזה. 

דרכים נוספות להוכיח כי נוצר חוזה מחייב

לא פעם בית המשפט נדרש להכריע האם נכרת חוזה מחייב בין הצדדים. לצורך כך, בית המשפט בוחן את הפעולות שביצעו הצדדים במסגרת ההתקשרות ביניהם סביב העסקה. כבר נקבע כי הפקדת צ׳ק או העברה של מרבית התשלום יכולה להעיד על הסכמה לחוזה, גם כאשר עדיין לא נוצר מסמך כתוב סופי. בדומה לכך, נקבע כי ביצוע התחייבויות במסגרת החוזה לאורך זמן יכולה להעיד על קיומו של חוזה מחייב. האמור עשוי להתרחש אפילו בעסקאות מקרקעין (אף שלפי החוק, עסקאות אלה מצריכות חוזה כתוב). 

סיכום

ההסבר שהצגנו לעיל ממחיש את ההבדל בין העולם העסקי לבין העולם המשפטי בכל הנוגע להסתכלות על חוזים. בעולם העסקי מקובל מאוד לחשוב כי חתימה מהווה פעולה נדרשת לצורך הפיכת חוזה למחייב. מבחינה משפטית המצב מורכב יותר. חתימה מהווה ראיה אחת מתוך רבות לכך שחוזה מסוים הוא מחייב. בהתאם, חשוב לשים לב לפעולותינו, ולדעת כי הן עשויות ליצור חיובים משפטיים. בכל מקרה של ספק, מוטב להתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני חוזים, אשר יוכל לעזור לכם להימנע מטעויות שתתחרטו עליהן אחר כך.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים ומשפט מסחרי

להתייעצות פרטנית ולכל סיוע בענייני חוזים, תוכלו ליצור קשר עם עורך דין מומחה בתחום ממשרד עורכי הדין שלנו. משרדנו מספק מגוון שירותים משפטיים ליחידים ולעסקים. שירותי המשרד כוללים ניסוח חוזים, סיוע בסוגיות משפטיות שונות בעניינים מסחריים וכיו״ב. 

חשיבות של גנאלוג עבור קבלת אזרחות

:03-3724722

       :055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top