Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

התרת נישואין בפיליפינים

Michael Decker

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

למעלה מ-80% מאוכלוסיית הפיליפינים הם נוצרים קתולים אדוקים. על כן, מדובר באחת מתוך שתי מדינות בלבד אשר שוללות מאזרחיהן (הנוצרים) את הרשות להתגרש, כאשר המדינה השנייה היא ותיקן. עם זאת, תחת קטגוריות שונות ניתן להתיר נישואין בפיליפינים, כפי שיפורט במאמר.

במשרדנו תוכלו למצוא עו"ד בנושא התרת נישואים בפיליפינים או ביטול נישואין בפיליפינים, בהתאם לנסיבות. משרדנו מתמחה בדינים הקיימים במדינת המזרח הרחוק, ויכול לספק לכם את מכלול המידע הנחוץ והעזרה המשפטית, אשר יעזרו לכם להתחתן עם ולקבל מעמד בישראל עבור תושבים זרים, כולל עובדים זרים שנחשבים כנשואים בפיליפינים.

התרת נישואין בפיליפינים

התרת נישואין לזוג פיליפינים שמערכת היחסים ביניהם עלתה על שרטון או שמעוניינים להתגרש אינה עניין של מה בכך. עם זאת, החוק הפיליפיני מתיר גירושין משפטיים כדין תחת מספר מקרים מסוימים. בני זוג נשואים יכולים לעבור הליך התרת נישואין – לבטל את נישואיהם, כך שנישואיהם שהיו תקפים בעבר יוחשבו כאילו לא התקיימו לעולם.

גירושין בתוך ומחוץ לפיליפינים

סעיף 15 לחוק האזרחות החדש אוסר על זוג פיליפינים שנישאו במדינת הלאום שלהם להתגרש, בין אם הזוג חי בפיליפינים או מחוצה לה. אולם, קיימים מספר יוצאים מן הכלל לחוק זה. לדוגמא – זוג יוכל להתגרש במקרה ואחד מהצדדים מגיע/ה ממדינה זרה, או שבן הזוג הפיליפיני המקומי התאזרח במדינה זרה. במקרה זה בעל האזרחות הזרה יידרש להגיש בקשה עבור גירושין במדינת הלאום החדשה שלו ולא בפיליפינים.

התרת נישואין בפיליפינים

בית המחוקקים הפיליפיני קידם תקנות חדשות על מנת להתיר נישואין כדין. בשנת 2018 התקבלה הצעת חוק, הידועה באופן מקורי כ"חוק הגירושין לשנת 2018". החוק מתיר גירושין תחת מספר תנאים, כגון:

  1. במקרה בו חלה התעללות פיזית.
  2. פרידה של לכל הפחות 5 שנים.
  3. במקרה ונעשתה איזושהי הצגה מתעללת וגסה באחד מבני הזוג.
  4. אונס תוך כדי נישואין
  5. חוסר כוח נפשי להמשיך בקשר
  6. פערים שלא ניתן לגשר דרכם על אף ניסיונות פיוס בעבר.

הערה: חודשיים לאחר החלת חוק זה, נכנס לתוקף חוק חדש בחודש מרץ של שנת 2018. בית המחוקקים הפיליפיני אישר הצעת חוק נוספת אשר מעניקה תוקף חוקי לגירושין מוחלטים בין בני הזוג, זאת לאחר עשר שנים בהם נעשו ניסיונות פרוצדורליים לעשות כן. הצעת החוק נשלחה לבית המחוקקים, אך לעומת ההצעה הראשונה טרם קיבלה תוקף מעשי.

פרידה תהיה תקפה תחת מספר נסיבות מסוימות

בהתאם לחוק הפיליפיני, זוגות יכולים לעתור לבית המשפט בנוגע לפרידה תחת נסיבות מסוימות. בפיליפינים, פרידה חוקית זהו תהליך רשמי של פירוק ההתחייבויות שלקחו חלק במהלך הנישואין, כמו גם כלל היחסים שנוצרו בנוגע לרכוש המשותף של הזוג.

עם זאת, במטרה להגיש בקשה עבור המדובר – על הזוג להוכיח לבית המשפט בעזרת מספר טיעונים מוצדקים כי הוא עומד בפרמטרים השונים לאישור הבקשה. טיעונים אלה כוללים התעללות גופנית חוזרת, מאסר של למעלה משש שנים, נטישה, התמכרות לסמים ועוד. גם במידה ובית המשפט מעניק את ההכרה בפרדה החוקית – בני הזוג לא יוכלו להינשא שוב, מאחר ומערכת יחסי הנישואין ביניהם ממשיכה.

ביטול הנישואין – האפשרות העדיפה

נכון להיום, ביטול הנישואין נחשבת לאפשרות עדיפה עבור פיליפינים המעוניינים לסיים את נישואיהם. עם תהליך ביטול הנישואין, ישלל תוקפו של מעמד הנישואין. התהליך מוחק נישואין שנקשרו תחת הונאה, זהות שגויה, אימפוטנציה או היות אחד מבני הזוג מתחת לגיל הנישואין המותר.

למרות שהחוק הפיליפיני מתיר התרות נישואין, הפרוצדורה המשפטית נחשבת ארוכה, יקרה ומעייפת. במקרה בו בית המשפט מתיר לבטל את הנישואין, שני הצדדים יחשבו כאילו לא נישאו מעולם, ובעצם ההיתר יעניק לכל צד את האפשרות להינשא שנית.

בשונה מהתרת נישואין, נישואין בטלים (A voided marriage) חלים כאשר החתונה שהתקיימה בין בני הזוג הייתה שלא כדין כבר מתחילתה. כמו למשל אם לאחד מבני הזוג טרם מלאו 18 שנים כאשר נישא. במקרה כמו זה הנישואין בטלים מכוח החוק הקיים. בנוסף, היה ופקיד ללא רישיון הוא אשר ערך את טקס הנישואין – אלו ייחשבו בטלים גם כן.

תהליך סיום הנישואין בפיליפינים כפי שוודאי קראתם אינו נחשב משימה פשוטה. זאת על אף תנועה הולכת ומתרחבת בשנים האחרונות במדינת האיים, של גופים אשר מקדמים ותומכים במגמה זו. משך תהליך הגירושין צפוי לארוך כמה שנים – זאת כדי לקבל אישור גירושין רשמי בסופו. אם אתם מחפשים לסיים קשר זוגי אותו התחלתם בעבר, חשוב להיוועץ ולהשכיר את שירותיו של עו"ד מומחה בתחום אשר בקיא בחוקים המקומיים.

צרו קשר – התרת נישואין בפיליפינים

משרדינו – משרד עו"ד לענייני עובדים זרים פיליפיניים, ממוקמים בתל אביב וירושלים. הצוות הנאמן והמסור שבמשרדנו יסביר לכם באופן נח ומסביר פנים על התהליך באופן כללי ועל ההליכים הפנימיים הנדרשים בו. למידע נוסף חייגו אלינו או השאירו הודעה בדואר האלקטרוני.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top