Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

השגת תעודת כשרות לחברות מזון בינלאומיות

Michael Decker

לימור

משרד עו" ד מעולה עם שירות והכוונה מהטובים ביותר. זכינו ליחס, כבוד ומענה בכל עת שרצינו ובמיוחד מעורכת הדין עדי ברגר שליוותה אותנו ברגעים מאוד מתוחים והראתה מיומנות, אחריות, אכפתיות, הראתה שאנחנו לא רק עוד לקוחות וכל זה עם חיוך ושמחה על פניה.

בשנים האחרונות יותר ויותר חברות מזון בינלאומיות מבקשות להיכנס לשוק המזון הישראלי ולתקוע בו יתד. הציבור הישראלי נחשב אנין טעם וכלקוח אשר ככל הנראה לא יסרב לטעום מגוון מוצרים שונים מהמקובל.

מנגד, עולה שאלת כשרות המוצרים המיובאים, ויחד איתה החיובים השונים והתקנות הנדרשות שעל החברות לעמוד בהם בכדי לספק את מוצרי המזון לקהל הישראלי הרחב. המאמר נועד למנות את הדרישות והמידע ההכרחי לצורך השגת תעודת כשרות לחברות מזון בינלאומיות.

השגת תעודת כשרות לחברות מזון בינלאומיות

השגת תעודת כשרות לחברות מזון בינלאומיות

הגוף המוסמך במדינת ישראל על הנפקת תעודות כשרות של מוצרי מזון מיובאים הוא הרבנות הראשית. זאת ועוד, בהתאם לחוק – כל סוג של תעודת כשרות המונפקת עבור מוצר מיובא תחת גופים חיצוניים ו/או רבנים מהפזורה או מהארץ, לא תייצג את הרבנות הראשית לישראל. זאת אומרת, לא תשמש כתעודת כשרות לפי הדין הקיים במדינת ישראל.

מחלקת הייבוא של מוסד הרבנות היא האחראית על פיקוח מוצרי המזון המיובאים לישראל ומוחזקים ככשרים. על המחלקה לוודא את אמיתות הכשרות שהוענקה למוצר, לבדוק את חומרי הגלם ואיכותם, את שמו של הרב המכשיר, והאם והמוצר עומד בתנאים ההכרחיים של הרבנות. במידה ועמדתם בפרמטרים אלו, מחלקת הייבוא תנפיק עבור המוצר שלכם תעודת כשרות.

רובן המכריע של החברות הבינלאומיות מעוניינות בקבלת התעודה. למעשה, החברות המסחריות מרוויחות כתוצאה מתעודת הכשרות ציבור רחב של שומרי מסורת. מאידך, הן מאבדות לכל היותר חלק קטן ומינורי מהקהל החילוני, מאחר ורובו לא ימנע מלאכול מזון כשר.

מהו משך תהליך הוצאת תעודת הכשרות?

הרבנות עומדת על כך שתהליך הוצאת תעודת הכשרות יבוצע בזריזות. משום כך, לא תתקלו בתהליך סבוך, ארוך ובירוקרטי בכל הנוגע לקבלת האישורים הדרושים. כל שנדרש הוא סך המתנה של ימים בודדים. במידה וחברת היבואן תאסוף ותציג את כלל הניירת הנדרשת, התהליך יהיה אף יעיל עוד יותר.

יחד עם זאת, נעשו מאמצים רבים להחיש את השרות עבור החברות הזרות, ולהאריך את תוקף האישור למשך של לפחות 6 חודשים ולעיתים אף שנה. זה בכדי להעניק תקופה מתקבלת על הדעת, אשר בה תוכל החברה לחדש את תוקף תעודת הכשרות אשר תם תוקפה.

תהליך קבלת אישור כשרות מהרבנות

כל חברת ייבוא נדרשת לבדוק בין ולמוצר אותו מתכוונת להפיץ קיימת תעודת כשרות אצל היצרן. לאחר שווידאתם שקיימת תעודת כשרות, עליכם לבדוק את טיבה של התעודה והאם עומדת בדרישות הרבנות הראשית לישראל.

לשם הבהרה – קיימת רשימת רבנים רחבה אצל הרבנות. הרשימה מכילה רבנים מהארץ ומחו"ל אשר ידועים כמכשירי כשרות העומדים בתקן הרבני. במידה ואין מכשיר הכשרות נמצא ברשימה, עליכם לוודא להשיג את הנ"ל בכדי לעמוד בדרישות הרבנות.

היה ואין ליצרן שום תעודת כשרות, עליכם (חברת היבואן) לפנות לרבנות – מחלקת ייבוא. תחילה, יש לדאוג שתהיה לכם הפנייה לגוף או רב מוסמך בחו"ל אשר באפשרותו להנפיק את תעודת הכשרות בשביל היצרן. אחרי שקיבלתם את התעודה הנחוצה, עליכם לשלוח מספר מסמכים שתתבקשו כמו למשל דוגמת המוצר, תווית, תעודת כשרות וכו' למחלקה הייבוא אשר מטעם הרבנות.

את המסמכים הללו תידרשו למסור בטווח של עשרה ימים מזמן ההודעה הראשונית שיצרתם עם הרבנות. לאחר מכן, במועד תחום שלא אמור להתארך מעבר לעשרה ימים, ובמידה והמוצר מאושר, הרבנות תשלח לכם על ידי פקס או בדואר את האישור הרצוי. על הרבנות לעדכן אתכם בשל סיבת דחייה של האישור או עיכוב.

אם התהליך התנהל כשורה וקיבלתם את אישור הרבנות, עליכם לעיין כנדרש באישור ולבדוק כי הכיתוב מתאים לדרישות שלכם. היה ונפלה טעות או קיים חוסר תיאום בין בקשתכם למוצר המאושר, עליכם לפנות לתיקון הטעות דרך הרבנות ויחד עם זאת לבקש להאריך את מועד פקיעת תוקף האישור.

באופן כללי, אין האישור נחשב קשה להשגה יחסית, ולא צפויות לכם תהליכי בירוקרטיה או סחבת ארוכים אשר אמורים להקשות עליכם לקבל את התעודה כפי שנכתב. נסו להיות יעילים ומקצועיים בשליחת הטפסים המבוקשים ולהימנע מטעויות בסיסיות, כך לא תתקלו בעיכובים שיכולים לעיתים להיות משמעותיים.

צרו קשר – עורך דין מומחה בענייני השגת תעודות כשרות – השגת תעודת כשרות לחברות מזון בינלאומיות

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ותל אביב מתמחים בענייני המשפט האזרחי. עורכי הדין המקצועיים במשרדנו ישמחו לעזור לכם בכל דיני הכשרות לסוגיהם. צרו עמנו קשר לכל שאלה בסוגיית הכשרות דרך הטלפונים מטה או באמצעות הדוא"ל.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top