Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג שהינם עובדי סיעוד זרים

Michael Decker

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

כאשר זוגות מעורבים שבהם בני הזוג הזרים הם עובדי סיעוד זרים מבקשים הסדרת מעמד, על מנת לחיות יחד בישראל, עומדים לפניהם לא מעט מכשולים. קיים פער בין הכללים שקבע משרד הפנים בנושא, ובין מדיניות משרד הפנים לגבי קשרים זוגיים של עובדי סיעוד בישראל. במאמר זה נרחיב על נושא מורכב זה ונסביר מה האפשרויות המשפטיות העומדות בפני זוגות אלה.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני ההגירה לישראל. למשרדנו ניסיון רב, בין היתר, בנושאי הסדרת מעמד בישראל עבור זוגות שבהם בני זוג שהינם עובדי סיעוד זרים, ובייצוגם בפני רשות האוכלוסין של משרד הפנים וכל הערכאות המינהליות והמשפטיות.

אשרת (ויזת) השהייה של עובדי סיעוד זרים בישראל

עובדי סיעוד זרים מגיעים לישראל על מנת לטפל באוכלוסיות נזקקות כגון קשישים ובעלי מוגבלויות קשות. תקופת שהותם בישראל קצובה בזמן, וככלל ניתן להאריכה לתקופות שבמצטבר לא יעלו על 51 חודשים מיום כניסתם לישראל לראשונה. לאחר מכן על מנת להישאר בישראל, עליהם לעמוד בתנאים נוקשים יותר. כדי להבין עוד על מעמד עובדי הסיעוד הזרים בישראל ומשך שהותם האפשרית, ראו מאמר בנושא שפורסם באתר משרדנו

מדיניות משרד הפנים – ניסיון למנוע קשר זוגי בין עובדים זרים לבין ישראלים 

חשוב להיות מודעים לכך שרשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים מנהיגה מדיניות נוקשה ביחס לקיום קשרים זוגיים של עובדי סיעוד זרים בישראל. בפועל, הרשות מתנה את תוקף הוויזה שברשות העובדים בהימנעות מקיום קשרים זוגיים או נישואים בעודם שוהים בישראל. בהתבסס על מדיניות זו, מקיימת הרשות מעקבים אחר העובדים, עוצרת עובדים החשודים בקיום יחסים זוגיים ואף שוללת את אשרותיהם (כפי שפורסם, למשל, בתחקיר בנושא באתר ״הארץ״). 

מדיניות זו אינה מעוגנת במפורש בחוק או בתקנות, ולכן היא אינה מאוד מוכרת בקרב הציבור הרחב. היא עלתה לדיון בבתי המשפט בהקשרים שונים, לרבות לגבי עובדות סיעוד זרות שנכנסו להריון בתקופת שהותן בישראל. ארגונים לזכויות אדם ולזכויות עובדים מתנגדים למדיניות זו וטוענים כי לא ייתכן שתימנע מעובדים המגיעים לעבוד בישראל במשך שנים רבות הזכות הבסיסית של קיום קשרים זוגיים. ככל שעובדי סיעוד זרים או בני / בנות זוגם זקוקים לסיוע בעניין זה, מומלץ מאוד להיעזר בשירותי עורך דין מומחה לדיני הגירה.

הסדרת מעמד בני זוג עובדי סיעודהליך הסדרת תיק חיים משותפים לעובדי סיעוד זרים בישראל

בין אם בני הזוג נשואים ובין אם יחסיהם הם של ידועים בציבור, נהלי משרד הפנים זהים כמעט בעניין זה. בשני המקרים נדרש אישור בכתב של המעסיקים (בדרך כלל המטופלים הסיעודיים עצמם) או אחד מבני משפחתם. באישור יוצהר על כך שהמעסיקים מודעים להגשת הבקשה להסדרת מעמד בישראל בהתאם לנוהל החיים המשותפים הרלוונטי (לגבי נשואים או ידועים בציבור) ושהם מעוניינים להמשיך להעסיק את בן/בת הזוג הזרים. 

במקביל תידרש התייצבות בני הזוג במשרד הפנים, ויהיה עליהם להציג מסמכים שונים ולהשיב על שאלות הנוגעות לרקע שלהם. בני הזוג יידרשו להציג ראיות המעידות על חיים במשותף, אשר ייבחנו במעמד פתיחת התיק. בנוסף, נבחנים כנות הקשר ביניהם והיעדר מניעות או הגבלות חוקיות לגבי השהות בישראל של בן הזוג הזר. אם בני הזוג הזרים סיימו לעבוד אצל מעסיק בסיעוד, תוחלף הוויזה שברשותם לוויזת עבודה כללית. זאת בתנאי שהם עומדים ביתר הוראות נוהל החיים המשותפים הרלוונטיים. 

קשיים בהסדרת מעמד עבור בת זוג זרה אשר הגיעה לישראל כעובדת זרה

חשוב לומר כי רקימת קשרים זוגיים בין עובדים (יש לציין כי המדובר בדרך כלל בנשים המגיעות כעובדות זרות בתחום הסיעוד) זרים בישראל, לבין המטופלים או בני משפחה של המטופלים הישראלים היא תופעה מוכרת ונפוצה. יחד עם זאת, הרי שפקידי משרד הפנים מסתכלים בחשדנות על קשרים מסוג זה. הוכחת כנות הקשר במצבים כאלה קשה יותר, מפני שפקידי רשות ההגירה לישראל, חוששים כי מדובר בקשר שמבוסס על שיקולי נוחות, או חלופה להעסקת העובדת הזרה על בסיס אשרת עבודה. לפיכך, הסדרת המעמד בישראל עבור בת זוג זרה אשר הגיעה לישראל כעובדת זרה, צפוי להיות קשה יותר. חרף זאת, אם מדובר בקשר כנה ואמיתי המבוסס על אהבה, אין מניעה עבור בת זוג זרה, אשר הגיעה לישראל כעובדת סיעודית, להחליף מעמד ולהיכנס למסלול הסדרת מעמד בישראל על בסיס קשר זוגי עם בן זוג ישראלי.

צרו קשר עם עורך דין מומחה להסדרת מעמד חוקי בישראל

אם אתם או יקיריכם נתקלים בקשיים מול הרשויות בנושא הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג שהינם עובדי סיעוד, צרו עמנו קשר ונוכל לסייע. משרדנו בירושלים ותל אביב, מתמחה בתחום דיני הגירה ומנוסה בהתנהלות מול משרד הפנים והערכאות השונות. למשרדנו ניסיון רב בטיפול בהסדרת מעמד של בן/בת זוג זרים בישראל, לרבות עובדי סיעוד זרים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top