Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ניסוח חוזה בצורה נכונה – מה ניתן ללמוד מהתביעה של סקרלט ג'והנסון נגד דיסני?

Michael Decker

דרור שניידר

מענה יעיל,זריז,מקצועי ואנושי

מדוע החשיבות של ניסוח חוזה כראוי היא כה גבוהה? כידוע, בחיים לא הכל קורה כפי שמתכננים. כאשר הדבר קורה בעניינים חוזיים, זה עלול להוביל לסכסוכים משפטיים מורכבים ביותר. לאחרונה סכסוך כזה הגיע לראש הכותרות – תביעה שהגישה סקרלט ג׳והנסון נגד דיסני. במאמר זה נסביר על התביעה הנ״ל, נפרט על המצב המשפטי בישראל בהקשר זה, ונבהיר מדוע כה חשוב לוודא כי כל חוזה עליו אתם חותמים ישקף את רצונותיכם והתרחישים האפשריים במסגרתו בצורה טובה ככל הניתן. 

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני חוזים ומשפט מסחרי. המשרד מעניק קשת רחבה של שירותים משפטיים במגוון תחומים. לעורכי הדין במשרד ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ בענייני משא ומתן לקראת חתימה על חוזה, סיוע בניסוח חוזים, ייצוג בסכסוכים משפטיים על רקע מחלוקות חוזיות (לרבות בוררות וגישור) וכיו״ב.ניסוח חוזה בצורה נכונה - מה ניתן ללמוד מהתביעה של סקרלט ג׳והנסון נגד דיסני?

ניסוח חוזה דורש לחשוב מראש על כל האפשרויות

המטרה העיקרית של חוזים היא לקדם ודאות משפטית, ולמנוע ככל הניתן התרחשות של אי הבנות. בהתאם, אחד התפקידים הכי חשובים של עורך דין כאשר הוא מנסח חוזים הוא לנסות לצפות מראש את כל התרחישים שניתן להעלות על הדעת. במקרים רבים הצדדים לחוזה אינם חושבים על כל מה שיכול להתרחש לאחר שהחוזה ביניהם ייצא לפועל. ואכן, במקרים רבים קורות תוצאות שונות מאלה שהצדדים ציפו שיקרו. לדוגמה, כאשר צדדים לשיתוף פעולה עסקי מצפים ששיתוף הפעולה יניב רווחים גבוהים, אך בשל שינוי בנסיבות, הרווחים בפועל קטנים בהרבה מהמצופה.

לעיתים ניתן לפתור את הדברים בהידברות בין הצדדים. כאשר זה לא מתאפשר, ייתכן כי המקרים יגיעו לפתחו של בית המשפט. לאחרונה התרחש מקרה שכזה, אשר תפס את תשומת הלב העולמית והעלה לדיון את הסוגיה של החשיבות בניסוח חוזה. מדובר בתביעה שהגישה השחקנית ההוליוודית המפורסמת סקרלט ג׳והנסון נגד חברת דיסני. להלן נסביר על מקרה זה, ולאחר מכן נראה כיצד בתי המשפט בישראל מתייחסים לאי הבנות חוזיות. כמו כן, נסביר כיצד ניתן למנוע אי הבנות וסכסוכים משפטיים מעין אלה, באמצעות ניסוח חוזה בצורה שמכסה בצורה נרחבת הן את רצונות הצדדים והן את התרחישים האפשריים.

מה קרה בתביעה של סקרלט ג׳והנסון נגד חברת דיסני?

התביעה עסקה במקרה תקדימי שעשוי להשפיע על תעשיית הקולנוע באמריקה, ואף במקומות נוספים בעולם. ג׳והנסון חתמה על השתתפות בסרט אלמנה שחורה ("The Black Widow"). ההסכם נחתם מול חברת מארוול אנטרטיינמנט, הכפופה לדיסני. ההסכם קבע כי שכר השחקנית עבור השתתפותה בסרט יתבסס על ביצועי מכירת הכרטיסים בקופות. ואולם, התפרצות נגיף הקורונה יצרה מצב חסר תקדים שבו לא ניתן היה לשדר את הסרט בבתי הקולנוע. לכן, שידור הסרט הועבר לשירותי הסטרימינג.

לאור כך שהצדדים לא הביאו בחשבון את האפשרות כי הסרט לא ישודר בקולנוע, נוצר בין הצדדים סכסוך בדבר השכר אשר מגיע לג׳והנסון. השחקנית הגישה תביעה נגד חברת דיסני בעקבות זאת. המקרה לא הגיע לפסק דין, שכן כפי שדווח לאחרונה הוא הסתיים בפשרה בין הצדדים. עם זאת, ניסיוננו מלמד כי מקרים כאלה מתרחשים גם בישראל, ואף לעיתים קרובות. לכן כה חשוב לדעת כיצד להתמודד עם מקרים מעין אלה, וכיצד בית המשפט מתייחס אליהם.

המצב המשפטי בישראל

כאמור, המקרה שתיארנו לעיל העלה אל סדר היום את החשיבות בניסוח חוזה כראוי. עם זאת, מחלוקות חוזיות הן אינן בלעדיות לתעשיית הסרטים ההוליוודית, ומחלוקות דומות נדונות בבתי המשפט בישראל מדי יום. בחלק נכבד מן המקרים, המחלוקות הללו נובעות מאי הסכמות בנוגע למשמעות של סעיף מסוים בחוזה, או של סוגיות שאינן מתוארות בחוזה בצורה ברורה. בתי המשפט יישמו לאורך השנים דרכים משפטיות שונות לביצוע פרשנות לחוזים, במקרים של טענות סותרות של הצדדים לגבי הפרשנות הנכונה. 

חשוב לדעת כי באחד מפסקי הדין המוכרים והחשובים של בית המשפט העליון משנת 1995 (פסק דין אפרופים), הדגיש בית המשפט כי לצורך פרשנות חוזה, יש לתת מקום לא רק לתוכן החוזה כפי שסיכמו עליו הצדדים. נקבע כי יש להביא בחשבון גם את הנסיבות החיצוניות, אשר מהן ניתן להבין גם את כוונת הצדדים. קיימת לא מעט ביקורת על פסק דין זה, ונטען כי הוא עלול לפגוע בוודאות המשפטית והמסחרית שחוזים שואפים לקדם. עם זאת, וחרף שינויים שנעשו בחוק החוזים מאז ניתן פסק הדין, הוא הפך להלכה אשר תקפה עד היום.

המצב המשפטי המתואר מלמד עד כמה חשוב לוודא כי כל חוזה שאתם עושים ינוסח בצורה ברורה ככל הניתן, ישקף את דעת הצדדים לחוזה ויביא בחשבון את מכלול התרחישים האפשריים בצורה טובה ככל הניתן. אחרת, בית המשפט עשוי להיכנס בנעלי הצדדים ולפרש את החוזה. הדבר לא תמיד יוביל לתוצאה הרצויה בקרב הצדדים. האמור נכון לגבי כל חוזה שהוא, בין אם מדובר בחוזה למטרות מסחריות, בחוזה להזמנת שירותים, בחוזה לצורך עסקאות מכירה והשכרה של נכסים וכיו״ב. בכל אחד מהמקרים הללו ראוי להסתייע בעורך דין מומחה למשפט מסחרי ודיני חוזים לצורך ניסוח חוזה באופן שישקף את רצון הצדדים בצורה הטובה ביותר. 

ניסוח חוזה כראוי – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים ומשפט מסחרי

במאמר זה הסברנו אודות החשיבות בניסוח חוזה כראוי, באופן שימנע חילוקי דעות ויביא בחשבון את התוצאות שעלולות להתרחש. לכל שאלה או צורך בסיוע פרטני בנושא, משרדנו ישמח לסייע בידכם. משרדנו מתמחה בדיני חוזים, ומספק ללקוחותיו מענה מקצועי ומקיף, ללא פשרות, הכולל שירותי ניסוח חוזים, ייעוץ בענייני חוזים, ייצוג בסכסוכים חוזיים וכיו״ב.

חשיבות של גנאלוג עבור קבלת אזרחות

:03-3724722

       :055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top