Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הזמנת יהלומן זר לצורך העסקתו בישראל

Michael Decker

אתאר דיוואני

״תודה עמוקה לעו״ד במשרד על הליווי המקצועי והייעוץ בתהליך קבלת הויזה המורכב, זה יכול היה להיות הרבה יותר קשה בלעדיו. העו״ד עשה עבודה נפלאה, עם אופטימיות ושירות מסור לאורך כל הליווי״.

 

בתעשיית היהלומים המשגשגת של ישראל עולה לעתים תכופות הצורך להזמין יהלומנים זרים מכל קצוות תבל. חרף זאת, הנהלים בנושא אינם פשוטים להבנה ויישום, ודורשים עמידה בתנאים וקריטריונים רבים. מאמר זה, אשר נכתב על-ידי עורך דין מיכאל דקר, מומחה להגירה לישראל ותחום דיני תאגידים ומשפט מסחרי, מסביר כיצד פועלת הפרוצדורה לצורך הזמנה והעסקת יהלומן זר לישראל.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני תאגידים ומשפט מסחרי. המשרד מספק מענה משפטי מקיף ללקוחות מהארץ ומעבר לים במגוון נושאים וסוגיות, דוגמת רישום חברות ופירוקן, קבלת היתרי העסקה ושהייה, ייצוג בעלי שליטה ונושאי משרה ועוד.

בעיות משפטיות הנוגעות להעסקת יהלומנים זרים

תעשיית היהלומים בישראל פועלת בישראל כבר מתחילת המאה ה-20. בורסת היהלומים, הנחשבת לגדולה מסוגה בעולם, פועלת כבר כ-90 שנה. מדינת ישראל ידועה בפעילותה בליטוש יהלומים, מסחר, יבוא ויצוא. כל זאת, שעה שכריית יהלומים בעולם נעשית הרחק מכאן, במקומות כמו הודו, רוסיה, קנדה ומדינות שונות באפריקה. 

לאור היותה תעשיה ענפה מאוד, מגיעים לישראל לעתים תכופות יהלומנים זרים מהמדינות הפעילות בתחום היהלומים בעולם. בהקשר זה עולות מספר בעיות משפטיות. ראשית, במקרים רבים מדובר בעובדים המגיעים ממדינות שעמן אין לישראל הסכמי אשרות (ויזות). צו הכניסה לישראל מונה רשימה סגורה של מדינות שתושביהן פטורים מהסדרת ויזת ביקור לפני הגעתם. מדינות מרכזיות אשר מהן מגיעים יהלומנים לישראל אינן נכללות ברשימה, ובכלל זה הודו, בוצואנה, אנגולה, קונגו, נמיביה וסיירה ליאון. 

שנית, החוק קובע דרישות רבות לצורך קבלת ההיתר להעסקת עובדים בתחום היהלומים. קיים מפקח על תחום היהלומים במשרד הכלכלה והתעשיה, והתחום אכן כולל פיקוח רב, לרבות חובה לקבל רישיון או היתר לעסוק בו. להלן נפרט על הדרישות בנושא ועל הנדרש מחברות המבקשות הזמנת יהלומן זר לצורך העסקתו בישראל. 

הזמנת יהלומן זר לישראל

קבלת המלצה מהמפקח על תחום היהלומים במשרד הכלכלה

לצורך הגשת בקשה להזמנת יהלומנים זרים לישראל יש לפעול על פי נהלי משרד הפנים בנושא, וכן ההוראות העוסקות בהזמנת עובד זר מומחה. נדרש להגיש בקשה מסודרת למפקח על תחום היהלומים במשרד הכלכלה והתעשיה, על ידי חברה הפועלת ברישיון לעיסוק בתחום היהלומים. תנאי להענקת הוויזה הוא שהמפקח ימליץ להעניק היתר להעסקתם. 

משך התקופה הראשונית המקסימלית של ויזה עבור יהלומנים זרים תהא שנתיים, ועשויה להתאפשר גם הגעה של בני משפחתם מדרגה ראשונה (בני זוג וילדיהם עד גיל 21). יצוין כי לגבי יהלומנים זרים מהודו, אשר הינם מנהלים פעילים ובעלי לפחות 25% מהמניות בחברה המעסיקה, קיימות הוראות נפרדות, עליהן פורט במאמר נוסף שפרסמנו.

איזה מסמכים יש לצרף לבקשה לקבלת היתר העסקת יהלומן זר?

לבקשה יש לצרף מספר מסמכים שאומתו ואושרו על-ידי עורך דין או רואה חשבון, ובכלל זה תדפיס הכולל פרטים עדכניים של החברה המעסיקה מרשם החברות או העמותות, או מרישוי עסקים; קורות חיים ותעודות מתורגמות המעידות על הניסיון והמומחיות של היהלומנים הזרים (אם מדובר בבקשה חדשה); ויפוי כוח כדין (אם מדובר בחברה זרה ללא סניף בישראל). הגשת הבקשה כרוכה באגרה, אשר סכומה כיום הינו 1,190 ש״ח. 

פטורים למעסיקי יהלומנים זרים

תקנות עובדים זרים פוטרות מעסיקים של יהלומנים זרים שקיבלו היתר לעבוד כמומחים בישראל מחובות רבות אשר חלות בדרך כלל על העסקת עובדים זרים. חובות אלה נקבעו בחוק במטרה להגן על עובדים זרים בתחומים מסוימים, כגון תחום הסיעוד, אשר נדרשת הבטחת תנאיהם הסוציאליים. בין היתר, מעסיקי יהלומנים זרים בהיתר לא יהיו חייבים לספק מגורים למשך תקופת העבודה ולפחות עד 7 ימים אחריה, אף שכאמור בדרך כלל נדרשים מעסיקים לספק לעובדים זרים תנאים אלה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה להגירה לישראל 

הפרוצדורה לצורך קבלת היתר הזמנת יהלומן זר לצורך העסקתו בישראל הינה מורכבת ומצריכה סיוע עורך דין במספר היבטים, לרבות השגת אישורים. תוכלו ליצור קשר עמנו לכל שאלה. עורך דין מומחה ממשרדנו ישמח להעניק לכם מידע וליווי על מנת למקסם את הסיכוי לקבל את היתר ההעסקה הדרוש. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני הגירה לישראל ומייצג תאגידים גם בהיבט משפט מסחרי. אנו מנוסים במתן ייעוץ משפטי וייצוג עבור חברות ישראליות וזרות בענף היהלומים ובמגוון תחומים נוספים.

בעיית העברת כסף מחו''ל לבנק בישראל

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top