Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הגירה לישראל – תשובות לשאלות נפוצות

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

ההגירה לישראל היא תהליך לא פשוט. אף הסבר "פשוט" של מה אומרים דיני ההגירה לישראל הוא לא קל, בעיקר בשל היעדר מדיניות ברורה. האפשרויות העיקריות לקבלת אזרחות ישראלית הן עליה מכוח מוצא יהודי, כולל צאצאים עד דור שלישי, וקבלת מעמד משפטי בישראל עקב נישואין או מערכת יחסים עם ישראלים. במקרים מיוחדים, תושבי חוץ עם ילדים שחיים במדינה כאזרחים או כתושבי ישראל יכולים להשיג מעמד חוקי בישראל על פי כללי ההגירה, למשל הורים לחיילים והורים קשישים בודדים של בן/בת זוג זרים של ישראלים.

חשוב להתייעץ עם עורכי דין המתמחים בדיני הגירה, שכן כל מקרה הוא שונה וצריך להיבחן לאור הדינים והפסיקה הרלוונטית בענייני הגירה.

במאמר זה, עו"ד יהושע פקס, עורך דין לענייני הגירה לישראל עם ניסיון של למעלה מ-10 שנים, משיב על מספר שאלות שכיחות בנושאי הגירה לישראל.

האם כל אחד רשאי להגר לישראל?

התשובה היא לא. ישראל אינה רואה את עצמה כיעד הגירה פתוח לעולם ואין לה מדיניות הגירה כללית. מדיניות ההגירה הישראלית מבוססת על היותה המולדת של העם היהודי. לפיכך, אין הרבה חוקים הנוגעים להגירה, בניגוד לתקנות, הנקבעות או משתנות עקב אירועים גיאו-פוליטיים רלוונטיים, או לחץ פוליטי. באופן כללי, ישראל אינה מאפשרת לאזרחים זרים להגר לישראל, אלא אם הם מתאימים לאחת מהקטגוריות להלן. מידע נוסף על הדרכים לקבל אזרחות ישראלית מופיע כאן.

דיני ההגירה בישראל

אשרות שלא למטרת הגירה לישראל

בישראל קיימות קטגוריות שונות של אשרות שלא למטרת הגירה, החלות על אותם אזרחים זרים המעוניינים להיכנס לישראל לזמן מוגבל ולמטרה מסוימת. הנפוצה ביותר היא אשרת תייר ב/2, שבאמצעותה נכנסים לישראל כשלושה מיליון מבקרים מדי שנה.

אשרת עבודה ב/1 ניתנת לעובדים מומחים, וכן לעובדים זרים בתחומים שונים כגון חקלאות, או טיפול בקשישים, מאחר ואין מספיק עובדים ישראלים שיבצעו את העבודה.

דיני ההגירה בישראל מעניקים גם אשרות מתנדבים שלא למטרת הגירה. אשרה זו מאפשרת כניסה לישראל לתקופת זמן מוגבלת, מקסימום שנתיים, כדי לסייע לארגון לא ממשלתי מקומי או בינלאומי, או ארגון ממשלתי המוכר על ידי משרד הרווחה.

אשרת כניסה מטעמי דת ניתנת לעובדים דתיים במוסדות דת המוכרים על ידי מדינת ישראל. מידע נוסף על תהליך אשרת כניסה מטעמי דת ניתן למצוא כאן.

ישראל העניקה אשרה מיוחדת למשקיעים אמריקאים בישראל, שמשקיעים כספים ניכרים בכלכלה המקומית. ניתן לקרוא עוד על אשרת ב/5 לאזרחי ארה"ב במאמר זה.

קטגוריה נוספת נוגעת להגירה של מבקשי מקלט לישראל והיתרים שניתנו להם. עוד על מעמדם המשפטי של פליטים ומבקשי מקלט מופיע באתר.

מי רשאי להגר לישראל?

דיני ההגירה קיימים בעיקר כדי לשרת את מי שרוצה לעשות 'עלייה'. עלייה היא תהליך שבו יהודים או אנשים בעלי שורשים יהודיים זכאים לעלות לישראל לפי 'חוק השבות' ולקבל את אזרחותם הישראלית לצד בני/בנות זוגם וילדיהם.

האם עלייה לישראל אפשרית גם למי שאינו יהודי?

כן, ישראל מוגדרת כמדינה יהודית ודמוקרטית ודיני ההגירה משקפים מציאות זו. בתחומי חוק ספציפיים אין הבדל אם מדובר באדם יהודי או לא, ועם השנים התפתחה מדיניות ההגירה הישראלית באופן שאפשר לקרובים של ישראלים החיים בישראל להצטרף אליהם. עם זאת, אנו ממליצים להתייעץ עם עורך דין לענייני הגירה כדי לקבל תשובה ברורה לגבי המקרה הספציפי שלכם.

בכל מקרה, אנשים שאינם יהודים יכולים להגר לישראל כאשר מתקיימים התנאים הבאים:

בני משפחה של אזרחים ישראלים:

  • סעיף 7 לחוק האזרחות מאפשר לבני זוג לא ישראלים של אזרחים ישראלים, בסיוע ובחסות בן/בת הזוג הישראלי, להתחיל תהליך הגירה תוך כדי חיים משותפים בישראל. בני זוג יקבלו אשרת ביקור ולאחריה אישור עבודה, ולאחר מכן תושבות זמנית מתחדשת. לאחר כ-5 עד 7 שנים, בן הזוג הלא ישראלי רשאי להגיש בקשה לאזרחות או תושבות קבע. חשוב לציין, שהגירה של בני זוג לא יהודים היא נפוצה מאוד. כמו כן, לאורך השנים ולאור פסיקת בית המשפט העליון, חוק זה הוחל על זוגות הנמצאים בקשר מחייב (גם אם לא מדובר בזוג נשוי) וכן על זוגות חד מיניים. מידע נוסף על הנושא מופיע כאן.
  • הורה קשיש לאזרח ישראלי, המתגורר לבדו מחוץ לישראל, ללא בן משפחה אחר שיטפל בו, עשוי להיות זכאי, על פי חוקי ההגירה בישראל, לקבל תושבות חוקית בישראל. זהו חוק הומניטרי, שנועד לאחד משפחות נזקקות ואינו מבטיח תושבות לכל פונה. כל מקרה נבחן לגופו, לפי התנאים האמורים במדיניות ההגירה. תוכלו לקרוא עוד על התהליך כאן.
  • הורים לחיילי ישראל ששירתו בצה"ל רשאים להגיש בקשה לקבל מעמד חוקי בישראל שיאפשר להם להצטרף לילדיהם בישראל. ראו מידע נוסף באתר.

מי שאינם בני משפחה שעשויים להיות זכאים לאזרחות ישראלית:

  • מי שאינם יהודים בעצמם אך הצילו חיי יהודים בתקופת שואת היהודים של מלחמת העולם השנייה (חסידי אומות העולם) ומוכרים על ידי יד ושם וכן ילדיהם ונכדיהם רשאים לקבל מעמד חוקי בישראל. ראו הסבר נוסף על ויזה מיוחדת זו כאן.
  • מי שמוכר כפליט בישראל, או מוכר כמחוסר אזרחות, עשוי לקבל לאחר הליך משפטי ארוך מעמד תושב ארעי (א/5) בהתאם לכללי ההגירה הישראלים והאמנות הבינלאומיות.
  • אם שר הפנים סבור שאדם תרם תרומה משמעותית למדינת ישראל או לתושביה, יש לו הזכות החוקית להעניק אזרחות, או מעמד חוקי אחר לפי חוקי ההגירה בישראל.
  • במקרים מיוחדים, מי שהתיישב בישראל ומתגורר בארץ על בסיס ויזה זמנית, שלא למטרת הגירה, כגון אשרת עבודה, ויזת סטודנט, אשרת דת וכדומה, יוכל להגיש בקשה לקבל מעמד תושב ארעי (א/5). ניתן לקרוא עוד על הליך משפטי זה כאן.

סיוע בענייני הגירה לישראל – עורכי דין לענייני הגירה

הגירה לישראל יכולה להיות תהליך ארוך ומסובך מבחינה משפטית ובירוקרטית, במיוחד אם אינכם דוברי עברית. אנו ממליצים בחום לפנות למומחה משפטי שיעזור לכם להתקדם. עורכי דין לענייני הגירה ילוו אתכם מתחילת התהליך. אנו מוכנים לספק לכם פתרונות לכל בעיה לאורך הדרך.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top