Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

גישור בסכסוכים על רקע עסקי

Joshua Pex

רותי ויגודסקי

אנו נעזרנו בשרותי משרד עו"ד כהן, דקר, פקס וברוש, לתרגום תעודות לגרמנית ולקבלת אפוסטיל. עובד המשרד סשה טיפל בבקשתנו באדיבות ובמסירות. תעודה אחרונה נמסרה בזמן סגר הקורונה. סשה עשה מאמץ עילאי על מנת שנוכל לקבלה בזמן ועל זאת אנו מודים לו. רותי ואמנון ויגודסקי

להליך גישור בסכסוכים על רקע עסקי יתרונות רבים. רגע לפני שאתם רצים לבית המשפט, קראו ובדקו האם ההליך יכול להתאים גם לכם. על גישור עסקי, מגשר וההשוואה למול בוררות והליכים משפטיים – במאמר שלפניכם.

הליך הגישור נועד כדי לפתור סכסוכים בדרך אלטרנטיבית. גורם נייטרלי מסייע לצדדים המסוכסכים להגיע להסכם. כך ניתן להגיע לפתרון שמוסכם על שני הצדדים מבלי לנהל הליך משפטי. הגישור נפוץ בדיני משפחה (גירושין בעיקר), בעולם העבודה וגם בעולם העסקים.

במשרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב תוכלו למצוא מגשרים מוסמכים בתחום דיני משפחה ועסקים.

מהו גישור עסקי?

גישור עסקי הוא הליך שבו צדדים שנמצאים בסכסוך מעוניינים להגיע להסכם ביניהם כדי לשמור על אינטרסים משותפים ולפתור את חילוקי הדעות שהתגלעו ביניהם.

גישור עסקי יכול להתקיים בין שותפים לעסק שמעוניינים להיפרד, בין ספקים ללקוחות, בין חברות ואנשים, ארגונים, אנשי מקצוע וכל גוף עסקי אחר.

כך למשל, אם מדובר בשותפות – סביר להניח שאף שותף לא מחכה לרגע שבו השותפות תתפרק. השותפות נוצרת מתוך אמון בשותפים ותקווה שהשותפות תצליח ותישא פרי. עם זאת, לפעמים מתגלעים סכסוכים; לפעמים שותפות שהתאימה בזמן מסוים לא מתאימה בהמשך ולעתים אין ברירה, אלא לפרק את השותפות. פנייה לגישור עסקי היא דרך טובה לעשות זאת בצורה מכובדת, יעילה ומהירה.

נושאי הסכסוך בגינם פונים לגישור עסקי הם מגוונים ונסובים לרוב סביב פרשנות הסכם שנחתם ויישומו, שכר טרחה שיש לשלם, פיצויים, אספקת מוצר, פירוק שותפות ועוד.

גישור עסקי הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות, ובחוזים עסקיים רבים נכלל סעיף שקובע כי במקרה של סכסוך, הצדדים יפנו להליך גישור.

גישור בסכסוכים על רקע עסקי

למי מתאים הליך של גישור עסקי?

כאשר הצדדים מעוניינים להידבר זה עם זה ולהגיע להסכמות, מומלץ כי יפנו להליך גישור לנסות ליישב את הסכסוך בדרכי שלום. למרבה הצער, כאשר מתגלע סכסוך, לעתים פניהם של הצדדים 'למלחמה', והם פונים לבית המשפט. הדיון בבית המשפט הוא נוקשה יותר וההכרעה תלויה בידי השופט.

כאשר הצדדים מסוגלים לנהל תקשורת פתוחה וכנה, גישור עסקי יתאים להם. בהליך הגישור כל צד יעלה את האינטרסים שלו, יבהיר על מה הוא מוכן לוותר ועל מה לא ובתיווכו של המגשר הצדדים יוכלו לפתור את המחלוקת בצורה שתהיה מקובלת עליהם.

יתרונות הליך גישור עסקי אל מול הליך משפטי או בוררות

לגישור יתרונות רבים – זהו הליך מהיר, יעיל, חסכוני, דיסקרטי – סודי וחסוי ומתבצע באווירה נעימה ונינוחה. המגשר לא מחליט במקום הצדדים – הוא רק מתווך ביניהם ומסייע להם למצוא את הפתרונות שמתאימים להם.

לעומת זאת, הליך משפטי יכול להימשך שנים ולכלול דיונים ארוכים, מתישים ויקרים. השופט יקבל את ההכרעה עבור הצדדים, וייתכן שצד אחד ייפגע וייצא לא מרוצה. גם בהליך בוררות, צד שלישי הוא זה שיקבל את ההכרעה עבור הצדדים, והכרעה זו לא בהכרח תתאים להם, להפך – האינטרסים של צד אחד ייפגעו, ככל הנראה.

יתרון נוסף של הליך הגישור הוא המוכנות והמחויבות של הצדדים לקיים את ההסכם שייחתם בתום ההליך. מכיון שזהו הסכם שהם מגיעים אליו בעצמם ומרצונם, המחויבות שלהם לקיימו תהיה רבה יותר מאשר לקיים פסק דין או החלטה שיינתנו ע"י בית המשפט.

הליך גישור עסקי ותפקידו של המגשר

כאמור, בהליך הגישור אין גורם שמכריע עבור הצדדים. המגשר הוא גורם נייטרלי שלא מעורב בסכסוך. הוא מסייע לצדדים להגיע להבנות ולהסכמות כדי ליישב את המחלוקות ביניהם, אך אין לו סמכות לכפות על הצדדים פתרון כזה או אחר. המגשר לא מביע את דעתו האישית על הסכסוך ולא אומר מהו הפתרון הראוי בעיניו. הוא מנחה את הצדדים למצוא את הפתרונות המתאימים להם, ולא מכריע במקומם.

בהליך גישור עסקי תיערך פגישה משותפת של שני הצדדים והמגשר, בה כל צד יציג את עמדותיו וטענותיו.

לאחר מכן המגשר יקיים פגישות נפרדות עם כל צד לסכסוך. המטרה היא שכל צד יוכל להתבטא באופן חופשי, ואף לומר דברים שהוא לא מעוניין שהצד השני ישמע. פגישה נפרדת ללא נוכחות הצד השני היא הזדמנות טובה לבחון את העמדה בסכסוך, להתמקד באינטרסים החשובים ולוותר על אלו שאינם חשובים – הכל כדי לנסות להגיע לפתרון.

השלב הבא הוא מפגש של שני הצדדים עם המגשר, בו המגשר יציג בפני הצדדים את האפשרויות העומדות על הפרק. הנייטרליות של המגשר באה לידי ביטוי בשלב זה ביתר שאת בכך שהוא צריך להציג לצדדים את ההשלכות של כל אחת מהאפשרויות ולנסות לקרב בין עמדותיהם ע"י הצגת האינטרסים של כל צד – וכל זה מבלי להעדיף צד אחד על פני צד אחר.

אם הצדדים מצליחים להגיע להסכמות צופות פני עתיד, המגשר יתעד אותן בכתב. ההסכמות יפורטו בצורה ברורה ומובנת, הצדדים יחתמו על ההסכם, והוא יועבר לבית המשפט לקבלת תוקף של פסק דין.

בחירת מגשר עסקי

מגשר עסקי לא חייב להגיע מהתחום שבו עוסק הסכסוך, אך מובן שיש יתרון לידע ולהבנה שלו בתחום. כך למשל, אם הסכסוך עוסק בנושא מתחום ענף הבנייה והנדל"ן, מגשר שהוא עורך דין או מהנדס יוכל להבין את היטב את הדקויות, פרטי המחלוקת, הפתרונות הרלוונטיים ולסייע לצדדים לקדם את פתרון הסכסוך.

לא פחות חשוב שהמגשר יהיה אדם שיש לו יכולת הקשבה והכלה ורצון אמיתי לסייע לצדדים לפתור את הסכסוך. כמובן חשוב לבחור במגשר שלצדדים תהיה איתו כימיה, ושהם ירגישו בנוח לשתף אותו בכל מה שקשור לסכסוך. המגשר צריך להיות מקצועי, אמין, סבלני, הוגן ולשמור על נייטרליות לכל אורך ההליך.

לסיכום, הליך גישור הוא דרך מצוינת לפתור סכסוך עסקי, כאשר הצדדים מסוגלים לנהל שיח ישיר ופתוח וכאשר הם רוצים לפתור את הסכסוך במהירות וביעילות. בבחירת מגשר עסקי חשוב לשים לב למקצועיות של המגשר, כמו גם לכך שהוא אדם מכיל, סבלני וקשוב.

החשיבות של הליכי גישור

ייעוץ משפטי https://lawoffice.org.il/: 03-3724722

      : 055-9781688

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, https://lawoffice.org.il/[email protected]

 

צרו קשר

Scroll To Top