Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ערעור על ביטול רישיון נשק לאחר חקירה במשטרה

Michael Decker

מיכל זיגדון

נעזרתי בשירות המשרד לתרגום תעודות הלידה של בנותיי.
בימינו, שהתקשורת נעשית לרוב טלפונית או דרך הודעות ומיילים, קיבלתי מכם שירות סבלני, אמין ואדיב, מתחילת ההתקשרות ועד סוף התהליך.
ממליצה מאוד ואם אצטרך שוב שירות של תרגום ללא ספק אתם הכתובת שלי.
תודה רבה!

מה ניתן לעשות נגד ביטול רישיון נשק לאחר חקירה במשטרה? לאחר החרמת הנשק, ישנו חלון הזדמנויות של 45 יום להגיש ערר לפני שרישיון הנשק מבוטל.במידה והערר אינו מתקבל, ניתן להגיש עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים ואף לבית המשפט העליון. לאחר ביטול הרישיון, ניתן רק להתחיל בהליך קבלת רישיון נשק מחדש, ללא קיצורים.

נהלי משטרת ישראל מאפשרים להחרים נשקים פרטיים ולהמליץ לבטל תוקף של רישיון נשק, במקרים בהם נפתחים תיקי חקירה נגד מחזיקי נשק בגין עבירות שונות (לרבות עבירות מין, עבירות אלימות במשפחה, עבירות סמים וכד׳). הדבר מתאפשר גם כאשר מדובר בחשדות שאינן מסתיימות בתביעות וברישום פלילי. במקרים בהם רישיון נשק מבוטל או מושעה, ניתן להגיש ערר על ההחלטה, ובמידת הצורך אף לעתור לבית המשפט בנושא. עם זאת, הדבר עשוי להיות מורכב למדי, ועל כן חשוב לדעת כיצד לפעול נכון במקרים אלה. על הסוגיה המשפטית החשובה הזו יסביר להלן עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה בתחום רישוי הנשק.

ערעור על ביטול רישיון נשק לאחר חקירה במשטרה

רישיון נשק – קשה לקבל, קל לבטל

במדינת ישראל לא כל אחד יכול להשיג בקלות רישיון נשק פרטי. הדבר מצריך עמידה בתנאים שונים שנקבעו על-ידי האגף לרישוי כלי ירייה במשרד לביטחון פנים, וכן מעבר הכשרות באופן שוטף. על מחזיקי נשק מוטל פיקוח נוקשה, וככלל ניתן להתלות או לבטל את רישיונם בכל עת. אחד מהמקרים הנפוצים בהם מוחרמים נשקים פרטיים הוא כאשר מחזיקי נשק נחקרים במשטרה בגין חשד לעבירות שונות. כאשר מדובר בחשד לעבירות העשויות להעיד על חשש למסוכנות של הנחקרים, לרוב המשטרה לא תיקח סיכון ותורה לנחקרים להפקיד את נשקם בתחנה. לאחר מכן תמליץ המשטרה לאגף לרישוי כלי ירייה לבטל את הרישיון.

יש להדגיש כי המשטרה מוסמכת לעשות זאת גם כאשר מדובר בחשדות בלבד, ולא בהליך פלילי שבמסגרתו החשדות יתבררו. למעשה, לעיתים קרובות קורה שרישיון נלקח מאדם בעקבות חשדות נגדו, ולאחר מכן התיק נסגר בלי הגשת כתב אישום. ואולם, על אף שהאדם שנחשד נותר נקי מכל רבב, אין בכך כדי להחזיר את רישיונו באופן אוטומטי. בהתאם, רבים תוהים כיצד נכון לפעול במקרים אלה לצורך החזרת רישיון הנשק שלהם בהקדם. חשוב לדעת כי מדובר במקרים רגישים למדי, וכי מחזיקי נשק עלולים להיתקל בקשיים ביורוקרטיים משמעותיים בקבלת נשקם בחזרה. בהתאם, המלצתנו במקרים אלה היא לקבל ייעוץ וסיוע משפטי מעורך דין המתמחה בתחום רישוי הנשק, על מנת לפעול בצורה נכונה ולמנוע במידת האפשר תוצאה שבה רישיון הנשק יושעה לזמן רב, או אף לצמיתות. להלן נפרט על הנושא בהרחבה.

באילו מקרים וסוגי עבירות ניתן לבטל רישיון נשק לאחר חקירה במשטרה?

קיים מגוון רחב של סוגי עבירות אשר בעקבות חשד לקיומן יוחרם, על פי רוב, הנשק הפרטי של החשודים על-ידי משטרת ישראל. סוגים נפוצים של עבירות בהקשר זה הם: עבירות אלימות (ובייחוד אלימות במשפחה), עבירות בתחום הסמים, עבירות איומים ואף עבירות של נושאי משרות ציבוריות. דוגמה לכך היא שימוש לרעה בכוח של נושאי משרה. בהתקיים חשד לעבירות אלה או עבירות מסוגים נוספים, תורה בדרך כלל המשטרה על החרמת הנשק ותמליץ על ביטול הרישיון.

חשוב להבין כי במדינת ישראל החזקת נשק ברישיון תלויה במידה רבה בעמדת משטרת ישראל, לפיה אין חשש כי מחזיק הנשק יעשה בנשקו שימוש לרעה. בהתאם, המלצה של משטרת ישראל על ביטול רישיון נשק לאחר החרמתו תתקבל באופן כמעט אוטומטי. אין זה רלוונטי אם בעלי רישיון הנשק מחזיקים בו בשל עבודתם (כשוטרים/קצינים בצה״ל/מאבטחים וכיו״ב) או עד כמה הם זקוקים לנשקם באופן כללי. אף שהדבר עלול במקרים רבים להוביל לאובדן עבודתם של מחזיקי הנשק, עדיין ניתן יהיה להחרים את נשקם בכל עת. עם זאת, יש דרכים לפעול בנושא, עליהן נסביר להלן.

כיצד ניתן לערער על ביטול ההחלטה על השעיית רישיון הנשק?

החלטה על ביטול רישיון נשק על-ידי האגף לרישוי כלי ירייה היא אינה בהכרח סוף פסוק. ייתכן מאוד כי מי שרישיון הנשק שלהם בוטל יוכלו לקבל את נשקם בחזרה. ואולם, חלון ההזדמנויות צר מאוד במקרים אלה, ומצריך פעולה מהירה ובהתאם להוראות החוק. ניתן להגיש כתב ערר על ההחלטה לבטל או להתלות את רישיון הנשק בתוך 45 יום. את הערר יש להגיש לממונה על רישוי כלי ירייה, וניתן (ומומלץ) לעשות זאת באמצעות עורך דין מייצג. אי הגשת הערר במועד יוביל, ככלל, לביטול מוחלט של הרישיון ולאובדן הזכות להחזיק בנשק פרטי. בהתאם, חשוב להגיש את הערר ללא שיהוי, ולפרט בו את כל הנסיבות הרלוונטיות אשר בגינן יש להחזיר את הרישיון.

במידה והערר נדחה, ניתן להגיש עתירה בפני בית המשפט לעניינים מינהליים. בית המשפט לעניינים מינהליים יבחן במקרים אלה האם החלטת הממונה על רישוי כלי ירייה הייתה סבירה. מדובר בהליכים שאינם פשוטים להוכחה מבחינה משפטית. עם זאת, החלטת הרשות תישקל לעומקה במסגרתם, והיא בהחלט עשויה להשתנות או להיות מובאת לבחינה מחדש בעקבות הגשת העתירה. על פסק הדין של בית המשפט לעניינים מינהליים ניתן ככלל לבקש לערער בפני בית המשפט העליון.

ערעור על ביטול רישיון נשק לאחר חקירה במשטרה – צרו קשר עם עורך דין מומחה בתחום רישוי הנשק

לסיכום, במקרים רבים ניתן להשיג על ביטול רישיון נשק לאחר חקירה במשטרה, באמצעות ערר (אשר יש להגיש בהקדם וללא שיהוי) או פניה לבית המשפט. עם זאת, חשוב לפעול בצורה נכונה ושקולה מהרגע הראשון, על מנת למנוע מצב שבו הרישיון יישלל לצמיתות או יוחזר לאחר זמן רב. אם אתם זקוקים לכל סיוע או מענה פרטני בנושא, עורך דין ממשרדנו, המתמחה בתחום רישוי הנשק, ישמח לעמוד לשירותכם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ במשרדנו, בירושלים או בתל אביב.

בעיית העברת כסף מחו''ל לבנק בישראל

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top