Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ביטול אזרחות

Michael Decker

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

ביטול אזרחות ישראלית

בחודש אוקטובר 2021 הגישה פרקליטות מחוז דרום בשם רשם האוכלוסין וההגירה בקשה לביטול אזרחות של אזרח ישראל, שהוכח כי אזרחותו התקבלה על סמך תעודת לידה מזויפת של אמו, למעשה תוך ניצול חוק השבות מבלי שהוא עצמו יהודי. האם המדינה יכולה לשלול אזרחות לאחר שזו כבר ניתנה? איזו מארג חוקים מגן על האזרח מפני כך ומה מדיניות בתי המשפט? בנושאים אלה יעסוק מאמר זה.

חוק האזרחות, תשי"ב 1952 קובע מה התנאים לקבלת אזרחות בישראל. בישראל מוענקת הזכות לאזרחות לפי שיטת דין הדם, זאת אומרת – האזרחות עוברת בירושה מההורים לילדיהם ללא קשר למקום הלידה (בשונה למשל, מארצות הברית שם אדם שנולד על אדמת ארצות הברית מקבל אזרחות).

סעיף 11 לחוק מגדיר באילו מקרים המדינה יכולה ליזום ביטול אזרחותו של אזרח ישראלי:

  • במקרה בו האזרחות ניתנה על יסוד פרטים כוזבים
  • הפרת אמונים למדינת ישראל: מעשה טרור לפי חוק איסור מימון טרור, בגידה או ריגול חמור. גם רכישת אזרחות או ישיבת קבע במדינת אויב (אירן, אפגניסטן, לבנון, לוב, סוריה, עיראק, פקיסטן, תימן ורצועת עזה הוגדו בחוק כאויבות)

עד שלוש שנים ממתן האזרחות הסמכות לביטולה נתונה בידי שר הפנים. על פי תיקון חוק האזרחות שבוצעו באוגוסט 2008, לאחר שלוש שנים מיום רכישת האזרחות, הסמכות לביטול אזרחות הוענקה לבית המשפט המחוזי ובאישור היועץ המשפטי לממשלה. מדובר בבקשה הראשונה שמוגשת לבית המשפט לאחר התיקון לחוק ובכך היא בקשה תקדימית.

במרץ 2011 נכנס לתוקף תיקון נוסף לחוק המאפשר ביטול אזרחות כעונש בהליך פלילי על מעשה טרור לפי חוק איסור מימון טרור או בגידה לפי בקשת שר הפנים ובאישור היועץ המשפטי לממשלה שתוגש לבית המשפט שדן באותה עבירה.

 

שלילת אזרחות עקב גירושין

החוק מותיר לשר הפנים לשלול אזרחות או לבקש מבית המשפט ביטול אזרחות במספר תנאים שפורט אך גירושים הוא לא אחד מהם. הליך האזרחות במצב של נישואים של אזרח זר עם אזרחית ישראלית הוא הליך מדורג ועל כן אם עד קבלת האזרחות בפועל יפסקו הנישואין יפסק גם הליך קבלת האזרחות, באין תנאים חדשים שנוצרו.

עם זאת, במקרים שמתגלה שהאזרחות ניתנה במרמה או בשל נישואים פיקטיביים כי אז יתכן שבית המשפט ישלול את האזרחות בשל פרטים שניתנו במרמה.

 

שלילת אזרחות שניתנה במרמה

במקרה שתואר בתחילת המאמר אזרח ישראלי בשם בוריס רדקו, עלה לארץ ב-1995 מאוקראינה יחד עם בתו הקטינה. השניים קיבלו אזרחות על סמך חוק השבות לאחר שזה הציג תעודת לידה של אימו. עשרים שנה לאחר מכן, ביקש רדקו ממשרד הפנים לפתוח בהליך איחוד משפחות עם אשתו.

רק אז, במסגרת הטיפול בבקשתו התברר כי תעודת הלידה של אמו מזויפת ואזרחותו של רדקו התקבלה על יסוד מסמכים כוזבים.

ומה באשר לנישואים כפיקטיביים? בינואר 2010  קבע בג"צ כי נישואים כוזבים הם עילה מספקת לביטול אזרחות (בג"צ 7348/08). כך קרה שהסתרת העובדה שמקבל אזרחות ישראלית על  סמך נישואין עם בת זוג ישראלית לא ניהל משק בית משותף עם בת זוגו בתקופה שלפני קבלת האזרחות היא עילה סבירה לביטול אזרחות.

בהחלטת השופטים סאלים ג'ובראן, יהודה דנצינגר וניל הנדל נכתב בין היתר כי "העותר לא גילה מידע רלוונטי למשיב לפני מתן האזרחות, ולכן קיים שר סיבתי בין מתן האזרחות לבין הפרטים הכוזבים – ניהול תא משפחתי מתפקד בין העותר לרעייתו לפני מתן האזרחות. פרט שהוא כאמור אינו נכון. הסתרת מידע כה רלוונטי ומהותי מהמשיב מצדיקה במקרה זה את שלילת אזרחותו של העותר… המשיב, כאמור, טוען כי אילו גילה לו העותר את התמונה המלאה לעניין יחסיו עם רעייתו הוא לא היה נותן לעותר את האזרחות בשלב זה. טענה זו משכנעת והתוצאה היא ששלילת האזרחות מוצדקת במקרה הנדון".

 

שלילת אזרחות בגין טרור

על פי החוק, כל אזרח ישראלי מחויב להימנע מלסייע לארגון או מדינה המוגדרים באויבים. שיתוף פעולה כזה הוא אחת העילות לשלילת האזרחות, והוא צריך להיעשות לבקשת שר הפנים ולפי החלטת בית המשפט המנהלי.

ביטול כזה נעשה מחמת הפרת אמונים למדינת ישראל. מה היא אותה הפרת אמונים?

כך למשל, על בסיס התיקון לחוק שבוצע במרץ 2011, באוגוסט 2017 בית משפט לעניינים מינהליים בחיפה אישר את ביטול אזרחותו של עךאא זיוד, תושב אום אל פחם שביצע פיגוע דריסה ודקירה ממנו נפצעו 4 אזרחים ישראלים ונשלח ל-25 שנה בכלא (עת"ם 57857-05-16). בהחלטת סגן נשיא בית המשפט אברהם אליקים נכתב בין היתר כי "לכל אזרח לצד זכויותיו קיימות חובות. אחת מהן היא חובה משמעותית וחשובה חובת שמירת האמונים למדינה, שבאה לביטוי גם בחובה שלא לקיים בה פעילות טרור כדי לפגוע בתושביה ובביטחונה… "אין להתיר לאזרח ישראל לפגוע בחייהם ובכבודם של אזרחי ישראל אחרים ומי שמחליט לעשות זאת במעשי טרור, הוא מוציא עצמו מכלל אזרחי המדינה. זיוד ניצל את חופש התנועה לשם פגיעה בביטחון המדינה ובשלום תושביה וביקש להשליט אווירת טרור וליטול חיי אדם… ביטול אזרחותו של סיוד מהווה צעד ראוי ומידתי".

 

ביטול אזרחות לפי בקשה

אדם יכול לבקש לבטל את אזרחותו מרצונו במקרים של הגירה למדינות שאינן מאפשרות כפל אזרחות או במקרה של עזביה ללא כוונה לחזור דרך מילוי טופס מתאים ואגרה בת 345 שקלים. במקרה כזה עליו לפנות בבקשה לשר הפנים אך הסכמות נתונה בידו. הניסיון מלמד שהמדינה מערימה קשיים על בקשות אלו ובין היתר מבקש להוכיח כי אותו אדם אינו מתגורר בארץ מזה זמן ומרכז חייו אינו עוד בישראל.

על מנת להיאבק בבקשת מדינה לשלילת אזרחות או הליכים דומים יש צורך להיות מלווים באופן צמוד בעורך דין מומחה לדבר ובעל ניסיון מתאים, שידע להתמודד עם גלגלי המערכת ועם הפרקליטות. ביטול אזרחות הוא לא עניין של מה בכל ובתי המשפט אינם נוטים לאשר ביטולים כאלה, פרט לחריגים. משרדנו מתמחה במתן בהגירה ומעמד חוקי בישראל ובו תמצאו עורכי דין מומחים לדבר ובעל ניסיון של שנים שישמחו להיפגש איתכם, לייעץ ולענות על כל שאלה.

חשיבות של גנאלוג עבור קבלת אזרחות

:03-3724722

       :055-9781688

 [email protected]

 

צרו קשר

Scroll To Top