Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מי זכאי לקבל דרכון אוסטרי? המדריך המעודכן 2023

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

דרור שניידר

מענה יעיל,זריז,מקצועי ואנושי

מאמרי המשרד המפרטים את הליכי קבלת הדרכון

איך מוציאים דרכון אוסטרי?

לצורך קבלת דרכון אוסטרי והפיכה לאזרחים באיחוד האירופי, נדרשת קבלת אזרחות אוסטרית. הזכאות לאזרחות ודרכון אוסטרי עוברת בירושה (מאזרחים אוסטרים לילדיהם). לצד זאת, קיימת אפשרות לצאצאים של מי שהיו אזרחים אוסטרים לעבור הליך התאזרחות, בכפוף לעמידה בתנאי סף שנקבעו בחוק האזרחות של אוסטריה. ייתכנו מקרים נוספים המעניקים זכאות לאזרחות אוסטרית, כגון מכוח נישואין, חיים ממושכים במדינה או על בסיס השקעה. במדריך המשפטי המקיף שלהלן נפרט על תנאי הזכאות לדרכון אוסטרי, מי זכאי לכך לפי חוק ומה התהליך הנדרש לשם כך.

ייתכן שגם אתם ובני משפחתכם זכאים להחזיק בדרכונים אוסטריים!

על פי דירוגי הדרכונים המובילים מהשנים האחרונות, דרכון אוסטרי ממוקם ליד הדרכון הגרמני בין עשרת הדרכונים הנחשבים ביותר. נכון לשנת 2023, בעלי דרכונים אוסטריים זכאים להיכנס ל-192 מדינות ופטורים מהצורך בהוצאת ויזה לארצות הברית. אוסטריה היא מדינה חברה באיחוד האירופי ובאזור הכלכלי האירופי (EEA). בהתאם לכך, החזקה בדרכון אוסטרי מאפשרת להגר, לחיות, לעשות עסקים וליהנות מהטבות כלכליות וסוציאליות (כגון האפשרות לפתוח חשבון בנק אירופאי, לימודים אקדמיים וביטוחי בריאות) בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי באופן חופשי וללא הגבלה, וכן לנוע באופן חופשי וללא צורך בוויזה בין מרבית מדינות אירופה שאינן חברות באיחוד, כולל שווייץ ובריטניה. אלה הם רק חלק מהיתרונות אשר הופכים את הדרכון האוסטרי לאחד מהדרכונים הנחשקים ביותר בעולם. רבים תוהים איך מוציאים דרכון אוסטרי ומה עליהם לעשות לצורך כך.

על רקע רפורמות שהוכנסו בחוק האזרחות האוסטרי בשנת 2020, הורחבה באופן משמעותי אוכלוסיית הזכאים לקבלת דרכון זה. כפועל יוצא מכך, חלה עלייה ניכרת בכמות האנשים שעברו הליכי התאזרחות באוסטריה והפכו לאזרחים ולמחזיקי דרכון. מאות אלפי ישראלים ויהודים החיים מחוץ לישראל עשויים להיות זכאים לדרכון זה. משרדנו מתמחה בדיני הגירה, ומפעיל מחלקה ייעודית המסייעת ללקוחות המשרד במסגרת הליכי בקשות להתאזרחות באוסטריה, על סמך הידע והניסיון של עורכי הדין ועובדי המשרד בנושא. מי שיעברו את הליכים אלה בהצלחה יהיו זכאים להחזיק בדרכון אוסטרי, ולעיתים אף להעביר את זכאותם הלאה, לילדיהם וצאצאיהם. לשם הצלחת ההליכים, חשוב להכיר היטב את הפרוצדורה והדרישות לשם כך. להלן נסביר איך מוציאים דרכון אוסטרי, ונסקור את חוק האזרחות באוסטריה והתנאים לשם קבלת אזרחות ודרכון. כמו כן, נענה על שאלות נפוצות בנושא, כמו שאלת היכולת ״להעביר״ את האזרחות הלאה לבני משפחה, מידת הזכאות להחזיק באזרחות כפולה והמקרים בהם לא תינתן זכאות לאזרחות ולדרכון אוסטריים.

מה קובע חוק האזרחות של אוסטריה בנוגע לשאלה איך מוציאים דרכון אוסטרי?

באוקטובר 2019, הכניסה ממשלת אוסטריה תיקון לחוק האזרחות במדינה. התיקון נכנס לתוקף בספטמבר 2020. לחוק המעודכן הוכנסו שינויים רבים וחשובים, המרחיבים את רשימת הזכאים ומקלים את התנאים לצורך קבלת אזרחות ודרכון אוסטריים. החוק במתכונתו הנוכחי תקף עבור יהודים שחיו בשטחי הרפובליקה האוסטרית (לשעבר האימפריה האוסטרו-הונגרית) ונאלצו לעזוב עקב רדיפת הנאצים החל מיום 1.1.1933, וכן עבור ניצולי שואה שעזבו את אוסטריה עד ליום 15.5.1955. החוק מאפשר ליהודים אלה ולצאצאיהם להגיש בקשות התאזרחות. חשוב להדגיש כי הזכאות לא חלה רק על מי שהיו אזרחי אוסטריה, אלא גם על מי שחיו בטריטוריות שהיו שייכות לאימפריה בעבר, וכיום שייכות להונגריה, סרביה, קרואטיה, איטליה, סלובניה, פולין ומדינות נוספות הגובלות עם אוסטריה או מקיפות אותה בהווה.

החוק אף ביטל הגבלות שהיו בתוקף בעבר על רכישת אזרחות אוסטרית, וביניהן איסור על התאזרחות עבור מי ששירתו בשירות צבאי או עבדו בשירות המדינה, כמו גם אפליה על רקע מגדרי שמנעה בעבר מנשים רבות ששרדו את השואה ומצאצאיהן לקבל אזרחות אוסטרית. מעבר לכל אלה, החוק פישט מאוד את תהליך ההתאזרחות, וביטל מבחני שפה ותרבות שהיו תקפים בעבר, והיוו תנאי עבור המבקשים להתאזרח ולהחזיק בדרכון של הרפובליקה האוסטרית.

מי עשויים להיות זכאים לדרכונים אוסטריים?

בתקופת מלחמת העולם השנייה (בין השנים 1938-1945) יצאו משטחי האימפריה רפובליקת אוסטריה הגרמנית כ-126,500 יהודים. יהודים אלה היגרו למדינות שונות בעולם, וביניהן לבריטניה, ארצות הברית, סין, מרכז ודרום אמריקה ודרום אפריקה. עשרות אלפים מתוכם, אשר נמלטו למדינות שונות באירופה שנכבשו על-ידי הנאצים, נשלחו למחנות ריכוז וקרוב ל-13,000 מתוכם מתו על-ידי השלטון הנאצי. כל אותם אזרחים לשעבר של הרפובליקה האוסטרית, בין אם נותרו בחיים ובין אם לאו, עשויים להיות זכאים או להקנות לצאצאיהם זכאות לאזרחות אוסטרית. אזרחים אלה וצאצאיהם חיים כיום בישראל ובמגוון מדינות ברחבי העולם, לרבות ארצות הברית, קנדה, ברזיל, אוסטרליה, איטליה ועוד.

בהתאם לאמור לעיל, אם הייתם אזרחים אוסטריים בעבר, או שהוריכם, סבכם או סבתכם ואף סבא רבא או סבתא רבא שלכם היו אזרחים אוסטריים, ייתכן שאתם זכאים לעבור הליכי התאזרחות לפי החוק החדש. מעבר בהצלחה של הליכים אלה יקנה לכם זכאות להנפקת דרכון אוסטרי, אשר יהפוך אתכם באופן אוטומטי לאזרחים באיחוד האירופי ויאפשר לכם ליהנות מההטבות הרבות שכרוכות בכך. לעניין זה, אין זה משנה אם אתם ישראלים או אזרחי מדינות אחרות, או אם הנכם מתגוררים בישראל או חיים מעבר לים. כמו כן, חשוב לציין כי הקשר הבין-דורי לאזרחי אוסטריה לשעבר אינו חייב להיות ישיר. כלומר, גם אם נולדתם להורים שאחד מהוריהם, סבם או סבתם היו אזרחי אוסטריה בתקופת הזכאות לחידוש אזרחות, אך הוריכם אינם אזרחי אוסטריה ומעולם לא הגישו בקשת אזרחות – ייתכן מאוד כי עדיין תוכלו להגיש בקשה לקבלת אזרחות אוסטרית, שתעניק לכם את הזכאות להנפקת דרכון של המדינה.

יש לציין בנוסף כי לצד האפשרות לקבלת אזרחות על רקע נרדפות הנאצים או קשר משפחתי לנרדפי הנאצים שהיו אזרחי אוסטריה, קיימים מסלולים נוספים כגון אזרחות מבוססת השקעה, מגורים ממושכים באוסטריה או נישואין עם אזרחי אוסטריה. בני-זוג או בנות זוג של אזרחים אוסטרים שנשואים להם חמש שנים או יותר עשויים לקבל אזרחות אוסטרית, בתנאי שחיו באוסטריה לפחות שש שנים במסגרת אשרת תושבות. גם אנשים שחיים באוסטריה כבר 30 שנה עשויים להיות זכאים לאזרחות מתוקף תנאי סף זה. גם אנשים שקיבלו דרגת פרופסור באוניברסיטה אוסטרית או בכל מוסד אחר להשכלה גבוהה באוסטריה עשויים לקבל אזרחות. בנוסף, גם אזרחים אוסטרים לשעבר שאיבדו את אזרחותם (בתנאי שלא ויתרו עליה או שנשללה מהם) יכולים לקבל את אזרחותם האוסטרית בחזרה. עם זאת, עליהם להציג הוכחה לכך שחיו באוסטריה למשך שנה לפחות לפני שיהיו זכאים לאזרחות.

האם ייתכנו מקרים בהם למרות עמידה בתנאי הסף, לא תהיה אפשרות להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית?

כן. קיימים עדיין מקרים בהם מי שעומדים בחלק מתנאי הסף לקבלת אזרחות אוסטרית לא יוכלו להיות אזרחי אוסטריה ולהחזיק בדרכון אוסטרי. מקרים אלה כוללים הרשעה בעבירות פליליות חמורות, ביצוע פשעים כלכליים משמעותיים, השתתפות בפעילות טרור או ניסיון ממשי לפגוע בדמוקרטיה האוסטרית. כך גם מי שמשרתים בהווה בשירות קבע בצה״ל או בצבא זר אחר (מלבד הצבא האוסטרי) לא יוכלו להגיש בקשת התאזרחות כל עוד הם משרתי קבע. יתרה מכך, שירות קבע עתידי עלול לפסול את הזכאות לאזרחות ולדרכון אוסטרי. במקרים של ספק לגבי עמידה בתנאי הסף, או כל מכשול ביורוקרטי אחר, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני הגירה לאוסטריה, אשר יוכל לברר לעומק את מידת היכולת להגיש בקשת התאזרחות במקרים אלה.

איך מוציאים דרכון אוסטרי בפועל, ואילו מסמכים יש להכין על מנת להגיש בקשה לאזרחות ודרכון?

כתנאי בסיסי לקבלת אזרחות אוסטרית מכוח היות המבקשים קורבנות רדיפת הנאצים או צאצאים של נרדפי הנאצים שחיו באוסטריה, חוק האזרחות באוסטריה במתכונתו הנוכחית דורש הצגת מסמך רשמי המעיד על קשר אזרחי של קורבנות רדיפת הנאצים לאוסטריה. מסמכים העשויים לשמש כהוכחות במקרים אלה כוללים תעודת לידה, תעודת שינוי שם, תעודת נישואין או גירושין וכדומה. כאשר מדובר בצאצאים של אזרחי אוסטריה שהיו קורבנות רדיפת הנאצים, יש להציג מסמכים המעידים על הקשר המשפחתי הישיר ביניהם ובין אבותיהם.

בשלב הבא, יש צורך בהגשת טופס בקשת התאזרחות, ולמלא במסגרתו את כל הפרטים הנדרשים, לרבות הרקע של בני המשפחה שהיו אזרחי או תושבי אוסטריה בעבר, ומידע אודות המבקשים (ובכלל זה כתובתם, מקום עבודתם, שירות צבאי וכיו״ב). רשימת המסמכים והתעודות אשר על המבקשים לצרף לבקשה להתאזרחות כוללת, בין היתר, את המסמכים הבאים: תעודת לידה, תעודה המעידה על אזרחות נוספת של המבקשים (לרבות אזרחות ישראלית, אמריקאית וכן הלאה), העתקי דרכון זר ותעודת זהות זרה בתוקף ותעודת שינוי שם של המבקשים ו/או של אבותיהם (רלוונטי במקרים של שינוי שם עקב נישואין, או מכל סיבה אחרת). ייתכן כי יהיה צורך לצרף מסמכים נוספים, בהתאם לנסיבות ספציפיות של מגישי הבקשה או לפי דרישת הרשויות באוסטריה. כמו כן, למסמכים שאינם כתובים בגרמנית יהיה צורך לצרף תרגום נוטריוני. ייתכן צורך בתשלום אגרות, למשל לצורך הנפקת הדרכון.איך מוציאים דרכון אוסטרי

מדוע מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני הגירה לאוסטריה במסגרת התהליך?

התהליך לצורך קבלת אזרחות אוסטרית עשוי להיות מורכב וממושך. מאז תוקן חוק האזרחות האוסטרית בשנת 2020, חלה עלייה ניכרת בכמות הבקשות לאזרחות הנבחנות על-ידי הרשויות באוסטריה. לאור כך, ייתכנו לא מעט מכשולים ביורוקרטיים אשר יעכבו או יסרבלו את התהליך. הזמן הממושך לבחינת הבקשות עלול להוביל לכך שמי שיגישו בקשה שאינה מלאה, אי צירוף מסמך או מסמכים נדרשים או אי זיהוי של עילה לדחיית הבקשה – יגלו על הטעות או עילת הסירוב רק כעבור זמן רב. דרך מיטבית למנוע תוצאה כזו, אשר תרחיק אתכם מהדרכון האוסטרי הנכסף, היא להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני הגירה לאוסטריה כבר מהשלבים המקדימים להגשת הבקשה להתאזרחות.

עורך דין המתמחה בדיני הגירה לאוסטריה יידע לסייע לכם בהשגת ההוכחות נדרשות לבקשת התאזרחות, תוך עמידה בקשר עם הרשויות והארכיונים באוסטריה במידת הצורך, או עם גנאלוגיים מוסמכים. כך גם יוכל עורך דין מומחה לדיני הגירה לאוסטריה לסייע בהגשת בקשת האזרחות והבקשה לדרכון באופן מלא ובצירוף כל המסמכים הנדרשים, ללוות אתכם לאורך התהליך ולטפל בקשיים ומכשולים ביורוקרטיים העלולים לצוץ במהלך הדרך. מסיבות אלה, מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין מומחה בתחום לצורך בירור זכאות לקבלת אזרחות ודרכון אוסטריים, שמירה על קשר עם הרשויות באוסטריה, טיפול בהגשת הבקשה ומתן ליווי משפטי ככל הנדרש במסגרת התהליך.

אזרחות כפולה – האם זה חוקי?

הוצאת אזרחות אוסטרית איננה מחייבת אתכם (על פי רוב) לוותר על כל אזרחות קודמת שיש לכם. עם זאת, אחרי שכבר קיבלתם אזרחות אוסטרית (מתוקף זכות לידה, ירושה, או מענק), כל ניסיון לקבל אזרחות אחרת, מכל סיבה שהיא, עלול להביא לביטול אזרחותכם האוסטרית. ככלל, חוק האזרחות האוסטרית אינו מאפשר להחזיק באזרחות כפולה. על פי החוק, מי שמוציאים אזרחות זרה יאבדו את אזרחותם האוסטרית, אלא אם ניתנה להם הרשות לשמור עליה. נסיבות שבהן תוענק זכות זו כוללות את הסיטואציות שלהלן:

 • ילדים שמקבלים אזרחות נוספת עם לידתם. למשל, ילדים שנולדו להורים אוסטרים במדינה אחרת. אפילו אם לאחד ההורים יש אזרחות אוסטרית, הילדים עשויים לקבל אזרחות אוסטרית לצד אזרחות המדינה השנייה.
 • אזרחים אוסטרים שמתאזרחים במדינות דוברות גרמנית, כמו גרמניה או שווייץ, עשויים לקבל פטור מוויתור על אזרחותם האוסטרית.
 • גם לאזרחים אוסטרים שמתאזרחים במדינות אחרות, אחרי שקיבלו אישור לכך, מותר לעיתים לשמור על אזרחות כפולה. כך, למשל, השחקן האוסטרי הידוע ארנולד שוורצנגר – שלימים הפך גם לפוליטיקאי – התאזרח בארצות הברית וקיבל היתר מיוחד לשמור על אזרחותו האוסטרית.
 • גם ניצולי שואה וצאצאיהם שברחו למדינות אחרות וקיבלו בהן אזרחות עשויים לקבל היתר לשמור על אזרחות כפולה.
 • אזרחי מדינות אחרות אשר הוענקה להם אזרחות במדינות אלה מתוקף העובדה שנולדו בהן (כמו ארה"ב, קנדה ומקסיקו) עשויים גם הם לקבל היתר לשמור על אזרחותם הקודמת לצד זו האוסטרית.

אם אתם עומדים בתנאים הרשומים לעיל, ייתכן כי יהיה באפשרותכם לשמור על דרכונכם האוסטרי, או לקבל דרכון כזה, לצד הדרכון מטעם המדינה הנוספת שבה יש לכם אזרחות. בכל מקרה של ספק בשאלה אודות היכולת לקבל אזרחות כפולה, מומלץ וראוי להתייעץ עם עורך דין הגירה, אשר יוכל לסייע לכם למנוע מקרים של אי נעימויות ואף הטלת סנקציות כגון קנסות (ובמקרים חמורים אף שלילת אזרחות) עקב אי דיווח או גילוי על אזרחות נוספת.

האם הזכאות לדרכונים אוסטריים עוברת לבני משפחה (ילדים ובני או בנות זוג)?

כאמור, הזכאות לאזרחות לפי חוק האזרחות של אוסטריה עוברת באופן בין דורי. לפיכך, מי שרכשו אזרחות אוסטרית באמצעות הליך התאזרחות, יוכלו להגיש בקשות התאזרחות אף עבור ילדיהם, ולחלופין יתאפשר לילדיהם להגיש בקשה כזו בעצמם. התהליך במקרים אלה יהיה פשוט יותר, לאור כך שזכאותם התאורטית של הילדים כבר הוכחה באמצעות המסמכים שהגישו הוריהם. מי שילדיהם נולדו לאחר שהוריהם כבר רכשו אזרחות אוסטרית, יוכלו לבצע רישום של ילדיהם במרשם האוכלוסין של אוסטריה, באופן שיעניק לילדיהם אזרחות באופן אוטומטי. לגבי בני זוג, התמונה מעט מורכבת יותר. הזכאות לאזרחות אינה אוטומטית עבורם, אך קיימת אפשרות עבור בני זוג לרכוש מעמד באוסטריה במקרים מסוימים. למשל, מכוח מגורים ממושכים באוסטריה במסגרת משק בית משותף, ועמידה בדרישות חוק נוספות. להרחבה על נושא זה, ראו מאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו בנושא זכאות לדרכונים אוסטריים לבני משפחה.

איך מוציאים דרכון אוסטרי – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לאוסטריה

במדריך משפטי זה הצגנו הסבר מורחב לשאלה איך מוציאים דרכון אוסטרי עבור ישראלים ואזרחים זרים רבים העשויים להיות זכאים לכך. במסגרת זאת, סקרנו בהרחבה את התנאים לצורך הגשת בקשת התאזרחות והנפקת דרכונים אוסטריים לנרדפי הנאצים שחיו באוסטריה בין השנים 1933-1955 וצאצאיהם, כמו גם מקרים נוספים של עמידה בתנאי סף העשויים לאפשר הגשת בקשת אזרחות בפני הרשויות באוסטריה. כפי שהסברנו לעיל, השגת אזרחות אוסטרית – וכפועל יוצא גם דרכון אוסטרי – עשויה להיות תהליך מורכב, המצריך הסתייעות במומחים העוסקים בנושא ואשר להם הבקיאות הנדרשת בחוקי האזרחות באוסטריה. אם אתם מעוניינים לברר את זכאותכם להגשת בקשת אזרחות אוסטרית, או זקוקים לסיוע וליווי משפטי במסגרת התהליך, נשמח לעמוד לשירותכם בכל עניין.

בנוסף, במידה ואבותיכם היו אזרחי או תושבי גרמניה, נוכל לסייע בהגשת הדרכון הגרמני. במשרדנו, בירושלים ובתל אביב, פועלים עורכי דין המתמחים בדיני הגירה, ואשר מנוסים מאוד בטיפול בהליכי בקשה לאזרחות אוסטרית עבור נרדפי הנאצים, צאצאיהם, בני משפחה ובני זוג, כמו גם במקרים של שהות ממושכת באוסטריה, חידוש אזרחות וכדומה.

שאלות ותשובות

 • +כמה זמן לוקח להוציא דרכון אוסטרי?
  בערך כשנתיים. אורך תהליך הוצאת דרכון אוסטרי משתנה ממקרה אחד לאחר שכן ניתן להגיש בקשה לדרכון רק לאחר שנמסרה תעודת אזרחות חיובית. זמן התהליך לקבלת אזרחות משתנה כיוון ותלוי בגורמים שונים. לאחר הגשת בקשה להוצאת דרכון אוסטרי, הדרכון יישלח תוך מספר שבועות.
 • +מי זכאי לדרכון אוסטרי?
  הזכאים לדרכון אוסטרי הם צאצאים לאזרח אוסטריה או צאצאים לאזרח אוסטרו-הונגריה שהתגורר בשטח מדינת אוסטריה ועזב אותה בין השנים 1933-1955.
 • +איזה הטבות יש למחזיקי דרכון אוסטרי?
  אלו המחזיקים בדרכון האוסטרי זכאים למגוון רחב של הטבות: כניסה חופשית למדינות שונות ברחבי העולם, לימודים במוסדות האקדמיים הטובים בעולם, הטבות בתחום המגורים והתעסוקה וקבלת תנאים סוציאליים זהים לשל אזרחי אוסטריה.
 • +מה המחיר של דרכון אוסטרי?
  עלות דרכון רגיל למבוגר היא 76 יורו. יש לשים לב כי ניתן להגיש בקשה לדרכון רק לאחר שנמסרה תעודת אזרחות חיובית, שכן הוצאת האזרחות עצמה כוללת תרגום נוטריוני, תרגום תעודת נישואין וחותמות אפוסטיל, כאשר כל אחד מאלו כרוך בתשלום.
 • +כיצד להוציא דרכון אוסטרי לבן זוג?
  בן זוג של אזרח אוסטרי זכאי לקבל דרכון רק לאחר מגורים משותפים באוסטריה במשך שש שנים ולאחר שהוכח כי השניים אכן בני זוג.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top