Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אובדן כושר עבודה

Michael Decker

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

עובדים רבים תוהים מתי מתקיים מבחינה משפטית מצב של אובדן כושר עבודה? על מנת להבין לעומק את הנושא, חשוב לדעת מה קובע החוק בנוגע לעיתוי בו ניתן לתבוע הכרה באובדן כושר עבודה והתנאים להכרה בכך. על נושא חשוב זה, אשר רלוונטי עבור עובדים רבים ממגוון ענפי תעסוקה במשק הישראלי, יסביר במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, מומחה לדיני עבודה ושותף במשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה במגוון ענפי המשפט האזרחי, וביניהם דיני נזיקין ודיני עבודה. עורכי הדין ממשרדנו מייצגים עובדים בהליכי מימוש זכויות בגין נזקים במקום העבודה, לרבות במקרים של תאונות עבודה, התעמרות בעבודה, סכסוכים בנוגע לפיצויי פיטורין וכן בהליכים מול המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח.

מהי תביעת אובדן כושר עבודה?

תביעת אובדן כושר עבודה מוגשת לאחר תאונה, מחלה או אירוע דומה אשר גרמו לאי יכולת להמשיך לעבוד במקצוע או במשלח יד סביר אחר. תביעות אלה הן ביטוחיות במהותן. כלומר, הן מוגשות אל המוסד לביטוח לאומי (בהתאם לחוק הביטוח הלאומי) או אל חברות ביטוח פרטיות (במקרים בהם העובדים מבוטחים בפוליסת ביטוח פרטית במסגרת עבודתם).

תאונות או מחלות הגורמות לאובדן כושר עבודה עלולות להתרחש בעיתויים הכי קשים ולא צפויים. במקרים אלה ניתן לקבל כיסוי ביטוחי יכול להגיע לגובה של עד 75% מהמשכורת העדכנית (בשנה האחרונה). הכיסוי יותאם לגובה אחוזי הנכות שייקבעו לתובע. ואולם, ההליכים לקבלת כספים בגין אובדן כושר עבודה עשויים להיות מורכבים ולהימשך פרקי זמן המגיעים לכדי שנים רבות. על מנת להימנע ממצבים מעין אלה, מומלץ להיעזר בעורך דין, אשר יוכל לסייע בטיפול מהיר ויעיל בנושא.

אילו סיבות יכולות להיות לעיכוב בתביעות אלה?

סירוב של חברות הביטוח להכיר במקרים של אובדן היכולת לעבוד מהווה גורם העיכוב המרכזי בתביעות אלה. קיימים שלל סיבות ותירוצים אפשריים לסירוב. חלק מהטענות אשר יעלו מצד חברות הביטוח הן רפואיות במהותן. חברות הביטוח עשויות להחליט כי על סמך חוות הדעת הרפואית אשר הוצגה בפניהן, לא מתקיים אובדן של היכולת להמשיך לעבוד במקרה הספציפי. טענות אחרות מבוססות על עניינים פורמאליים, כגון אי מילוי נכון של הטפסים או החסרת פרטים בטפסים אלה. החלטות סירוב אלה עשויות לגרום לעיכוב ממושך בהליכים, אשר במהלכו ככלל לא ישולמו לעובדים תגמולים בגין אי יכולתו להמשיך לעבוד. חוזר חדש של רשות ההון, המקצר את מסגרת הזמן למתן החלטות בנושא, עשוי לשנות את המצב המתואר. ואולם, ספק אם הוראות החוזר יובילו להפסקה מוחלטת של העיכובים בטיפול בתביעות אלה.

כיצד עורך דין יכול לסייע בתביעות אלה?

עורך דין העוסק בדיני עבודה ונזיקין יידע לסייע בקידום הטיפול בנושא מול חברות הביטוח, באופן שימנע את העיכובים הנ״ל ויאפשר הכרעה בתביעות באופן מהיר ויעיל. גם במקרים של החלטת סירוב בתביעות אלה, חשוב לדעת כי ניתן להגיש ערר על החלטת הסירוב. במידת הצורך ניתן לפתוח בהליכים בבית המשפט נגד המוסד לביטוח לאומי או חברת הביטוח. הן במסגרת הגשת הערר והן במסגרת הליך בבית המשפט, ייצוג של עורך דין הוא קריטי לשם העלאת הטענות המשפטיות הרלוונטיות בנושא.

חשוב לדעת כיצד להתמודד עם טענות מצד חברות הביטוח בבית המשפט. דוגמה לטענה העשויה לעלות מצד חברת הביטוח בתביעות אלה היא כי התובע עדיין מסוגל לעבוד במקצוע אחר, על אף אובדן כושר העבודה במקצוע בו עסק. מקרה שבו הועלתה טענה כזו נדון בבית המשפט המחוזי בתל אביב בשנת 2009 (פסק דין סלוצקי). בפסק דין זה תבע רואה חשבון תבע הכרה באובדן כושר עבודה, וסורב בגין הטענה הנ״ל על יכולתו לעבוד במקצוע חלופי.

בית המשפט קבע כי יש 2 תנאים מצטברים להכרה באובדן היכולת לעבוד: שלילת 75% מכושר המבוטח להמשיך לעבוד ואי יכולת למצוא מקצוע סביר אחר. בהקשר לתנאי השני, בית המשפט הדגיש כי המקצוע החלופי חייב להיות בתחום התואם את הכשרת המבוטח. על סמך זה קיבל בית המשפט את התביעה, באופן שהוביל להכרה במבוטח כמי שאיבד את כושרו להמשיך לעבוד. מקרה זה ממחיש כי במקרים רבים, סירוב חברת הביטוח בהכרה באובדן כושר עבודה לא יעמוד במבחן בית המשפט.

תביעת אובדן כושר עבודה – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני עבודה ונזיקין

לצורך בירור זכאות או מענה לכל שאלה בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ולתאם פגישה עם עורך דין מומחה לדיני עבודה ונזיקין, בירושלים ובתל אביב. משרדנו עוסק באופן שוטף בייצוג וליווי משפטי מקיף בתביעות למימוש זכויות עובדים בפני חברות הביטוח ובתי המשפט. אנו זמינים בכל עניין באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top